Novinky

Garance na ekologické škody, které jsou dodnes vyřešené - podle materiálů MF to je balík zakázek s celkovou garancí 46 mld. Potřebuji znát sumu, která byla pro vypořádání s těmito garancemi reálně vydána.

oddělení 2101 - Tiskové
oddělení 2101 - Tiskové

Vydáno

  • Ekologické zakázky
  • Ekologické závazky

Dne: 3. 7. 2008
Komu: Tomáš Sachr, Respekt
Kdo: Zuzana Chocholová

Otázka: Měla byste, prosím, ty informace, o kterých jsme hovořili minulý týden s panem Uvírou? Šlo o garance na ekologické škody, které jsou dodnes vyřešené - podle materiálů MF to je balík zakázek s celkovou garancí 46 mld. Potřebuji znát sumu, která byla pro vypořádání s těmito garancemi reálně vydána.

Odpověď: 46 mld. nejsou celkové garance k ukončeným ekologickým smlouvám - 46 mld. Kč jsou finanční prostředky, které již na plnění ekologických smluv byly reálně vynaloženy, z toho ovšem jenom část představují již ukončené ekologické smlouvy. V této částce jsou tak obsaženy uskutečněné platby

  1. za dosud provedené práce v rámci dosud neuzavřených smluv a
  2. za dosud vynaložené prostředky na již ukončené smlouvy.

1) V rámci řešení 1 ekologické smlouvy se v postupných krocích v souladu se zákonem o veřejných zakázkách zadávají jednotlivé etapy: např. průzkum - projekt - sanace. (A tyto etapy se postupně jednotlivě platí.)

2) V rámci 1 ekologické smlouvy mnohdy existuje několik lokalit - např. Benzina, přičemž sanace jedné lokality se proplatí, zatímco ekologická smlouva s Benzinou tím uzavřena není, dokud neskončí sanace všech jejích lokalit.

Dnes ukončené ekologické smlouvy představují sumu garancí ve výši 11,51 mld. Kč (ke dni 30.6.2008).

Doporučované

Nejčtenější