Novinky

Chceme šetřit a usilujeme o snadnější dostupnost úřadů

oddělení 7401 - Komunikace s médii
oddělení 7401 - Komunikace s médii

Vydáno

  • Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových
  • Lidé MF
  • Komentář
  • Mladá fronta Dnes
  • Veřejný sektor

Komentář Kateřiny Arajmu, generální ředitelky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových
Zdroj: Mladá fronta DNES | 28.01.2019 | Rubrika: Praha | Strana: 15

Stát na území Prahy ročně platí téměř půl miliardy korun jen na nájemném, což je alarmující stav.

Vzhledem k akutnímu nedostatku státních kancelářských ploch neexistuje jiné dlouhodobé řešení než pořízení nového administrativního komplexu. Moderní nízkoenergetický komplex s výbornou dopravní dostupností by měl kromě úspory nájemného i další výhody, jako jsou úspory na provozu a údržbě, úspory za nerealizované investice do stávajících energeticky náročných budov nebo jednodušší kontakt občanů se státem na jednom místě.

Předběžný model uvažuje o návratnosti investice v délce zhruba pěti let. Výstavbou by se také alespoň částečně vyřešila roztříštěnost řady státních institucí, které často sídlí na více adresách, často i v drahém nájmu. Se stejným problémem se potýká i pražský magistrát a tento stav chce nové vedení města změnit. Parametry, které jsme pro řešení situace státu zvolili, jsou identické s těmi, které představil nový primátor pro odstranění nájmu ve Škodově paláci. Proto věřím, že najdeme společnou řeč a nedostatečné kancelářské prostory státu i magistrátu vyřešíme ke spokojenosti všech.

Analyzovali jsme všechny státní a městské pozemky v Praze a jedinou variantou v souladu s územním plánem, poskytující možnost umístit dostatečný počet zaměstnanců, jsou pozemky v Letňanech. K Letňanům neexistuje adekvátní náhrada pozemků ve vlastnictví státu nebo města.

Pro výstavbu areálu v Letňanech stát potřebuje pozemky, které v současné době vlastní Praha. Ta zase od státu požaduje zhruba 150 nemovitostí, nabízí se proto směna.

Neplánujeme žádné úřednické ghetto. V rámci platných předpisů by vznikl polyfunkční areál s ubytovacími kapacitami, jídelnami nebo dětskými skupinami, navíc s výbornou dostupností na metru.

Nedojde ani k omezení nabídky bytů v Praze, územní plán zde totiž výlučně bytovou výstavbu nepřipouští. Naopak některé uvolněné budovy by se následně mohly vrátit ke své původní funkci bytových domů, další se mohou otevřít veřejnosti.

Doporučované

Nejčtenější