Novinky

Kalousek: Certifikaci peněz pro ROP SČ jsme do objasnění pozastavili

oddělení 2101 - Tiskové
oddělení 2101 - Tiskové

Vydáno

  • Ministr financí
  • Miroslav Kalousek
  • Rozhovor
  • Týden.cz
  • ROP Střední Čechy

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem, ministrem financí.
Zdroj: tyden.cz | 15.5.2012 | Rubrika: Domácí | Autor: Josef Hympl

 *Neznamená odhalení korupčních praktik při čerpání evropských dotací ve Středočeském kraji další hřebíček do rakve pro řešení už tak komplikované situace s pozastavením evropských peněz pro celou zemi?

Ne, nic takového. Vláda má stanovený akční plán, který plní. Naopak se domnívám, že tímto můžeme demonstrovat, že Česká republika z hlediska auditu i kontroly dělá maximum. O konečném hřebíčku bych tedy nemluvil. Nicméně obecně se dá říct, že sociální demokracie v krajích dramaticky ohrožuje čerpání prostředků z Evropské unie. My jsme samozřejmě hned ráno na základě informací plynoucích z zastavili certifikaci peněz pro středočeský Regionální operační program.


*Co to přesně znamená?

Kraje si ty jednotlivé projekty předplácejí ze svých vlastních rozpočtů, a když my to certifikujeme, tak o peníze žádáme Evropskou unii, která je proplácí. Nyní jsme to u středních Čech zastavili, protože určitě nebudeme žádat o proplácení do té doby, než bude zřejmé, co se tam skutečně dělo.


*Ze třinácti regionálních operačních programů jde po ROP Jihozápad a ROP Severozápad už o třetí zastavení čerpání peněz. To je téměř čtvrtina. Není ale přece jenom z vaší strany poněkud alibistické mluvit jenom o ČSSD a krajích? Vždyť problémy s eurodotacemi vyčítá Brusel i celonárodním operačním programům a pozastavil je.

To samozřejmě ano, ale tam byly problémy s administrováním, a tady mluvíme o korupci. A to jsou přece jenom naprosto dva odlišné pojmy a jsou jinak citlivě vnímány. Administrativní kroky jdou narovnat, korupce nikoli. 


*Dokdy máte Bruselu předložit řešení pochybení v čerpání evropských peněz?

My nemáme předložit žádné řešení. Česká republika se zavázala k akčnímu plánu - tedy k postupné aplikaci administrativních kroků k 30. 6. tohoto roku. Jednotlivé kroky se daří naplňovat, proto nevidím jediný důvod, proč by tento akční plán neměl být naplněn.

Doporučované

Nejčtenější