Novinky

Státní léčebné lázně Janské lázně pod cenou neprodáváme

oddělení 2101 - Tiskové
oddělení 2101 - Tiskové

Vydáno

  • Nepřesnosti
  • Reakce
  • Jánské lázně
  • Lidové noviny

"Lázně jsou na prodej – a politici větří"
Lidové noviny | datum: 2.9.2011 | strana: 14 | rubrika: Téma | autor: Vladimír Kaláb

PRAHA Nejméně půl miliardy a osm milionů korun k tomu si musí připravit zájemce o Státní léčebné lázně Janské Lázně. Privatizaci jednoho z posledních státních podniků v branži chce ministerstvo financí zahájit ještě letos.

... Rozpory mezi účetní hodnotou evidovanou ve státních podnicích a reálnou tržní cenou přetrvávají dodnes, podle realitních odborníků jsou tržní ceny dvojnásobné.

Součástí privatizovaného majetku lázní je 180 bytů ve Svobodě nad Úpou, v nichž bydlí převážně zaměstnanci lázní. Nájemné v nich se pohybuje od pěti tisíc do 26 tisíc korun ročně. „Roční nájemné představuje obvykle pět procent ceny nemovitosti. V kvalitní lokalitě to může být i víc,“ řekl Evžen Korec, šéf renomované developerské společnosti Ekospol....

Reakce MF

Ministerstvo financí se důrazně ohrazuje proti textu o privatizaci podniku Státní léčebné lázně Janské lázně, který vyšel 2.9.2011 Lidových novinách.

Ministerstvo financí zatím pouze připravuje návrh postupu privatizace tohoto státního podniku, který bude předložen vládě. Není pravdou, že stát prodává anebo připravuje prodej lázní „pod cenou“. Předpokládá se, že orientační cena pro veřejné výběrové řízení, ve kterém budou moci zájemci své nabídky svobodně uplatnit, bude ve výši ceny v čase a místě obvyklé, stanovené na základě znaleckého ocenění.

Konečnou cenu samozřejmě určí tržní prostředí. Nebude se jednat o prodej předem určenému nabyvateli bez předchozího výběrového řízení. Nepravdivé je i tvrzení, že ministerstvo financí připravuje v rámci privatizace lázní, tedy v rámci jednoho prodeje, i privatizaci bytového fondu. Skutečností je opak. V připravovaném materiálu pro jednání vlády se předpokládá oddělení bytového fondu a jeho přednostní nabídnutí ke koupi nájemcům bytů.

Doporučované

Nejčtenější