Novinky

Vláda se své priority nevzdává

oddělení 2101 - Tiskové
oddělení 2101 - Tiskové

Vydáno

  • Nepřesnosti
  • Reakce
  • Miroslav Kalousek
  • Aktuálně.cz
  • Daňová reforma
  • Veřejný sektor

„Kalousek ustupuje z reformy penzí, bude jen kosmetická“
Aktuálně.cz | 5.5.2011 | autor: Petr Holub

 

Reakce ministra financí a ministra práce a sociálních věcí:

  • Vláda se své priority nevzdává
  • Zdroj: blog.aktuálně.cz - Miroslav Kalousek, 5.5.2011

Článek s názvem „Kalousek ustupuje z reformy penzí, bude jen kosmetická“, který dnes zveřejnil server Aktualne.cz, obsahuje nepravdivé informace a na jejich základě vyvozuje naprosto nesmyslná tvrzení.

V článku se píše o jakémsi materiálu o daňové reformě, který ministr financí poslal na vládu. V tuto chvíli se však reforma přímých daní a odvodů dopracovává, probíhají finální jednání třech zainteresovaných ministerstev a teprve po jejich skončení bude zpracován materiál k projednání ve vládě. Autor článku tedy zřejmě čerpá ze smyšleného či neaktuálního podkladu.

Navržená varianta na podzim roku 2010 přepokládala povinné spoření v objemu 3 % pojistného. Na pojistné je vybíráno 28 % a celkový objem vybraného pojistného v roce 2010 činil přibližně 320 mld. Kč. Snadno si odvodíme, že se dostáváme k částce okolo 34 mld. Kč. I po zohlednění růstu mezd do roku 2013 je tato částka velice daleko od v článku uváděného čísla 50 mld. Kč.

Projekce, která byla připravena pro rozhodování Porady ekonomických ministrů a vlády v únoru 2011 pro jinou, dobrovolnou variantu kalkuluje s převedením pojistného do II. pilíře v prvním roce pojištění v objemu 20 mld. Kč. Tato částka pochází ze 3 % dobrovolně přesměrovaného veřejného pojištění. Se stejnou částkou musí ministerstvo financí počítat jako s výpadkem příjmů v roce 2013 pro střednědobý rozpočtový výhled. Zvolená varianta reformy ale obsahuje navíc i povinný další příspěvek 2 % ze mzdy, předpokládané příjmy II. pilíře v prvním roce tak budou o 2/3 vyšší, tedy přibližně 33 mld. Kč. Toto číslo však není možné zaměňovat s dodatečným příjmem DPH, který se v letech 2012 – 2013 bude pohybovat kolem 22 mld. Kč. Není jasné, proč se v článku kalkuluje se zdaněním hazardu, který s penzijní reformou nemá souvislost.

Je legitimní, že novináři mají právo na informace a že na základě těchto informací kritizují vládní návrhy a iniciativy. Mnohdy to bývá i ku prospěchu věci, při objektivní zpětné vazbě se vyskytují náměty, které vládním návrhům pomohou a posunou jejich kvalitu. Rozhodně ale není přínosem ani pro vládu, ani pro občana, pokud ve své kritice používají čísla, která jsou chybná a neověřená. A pokud navíc na základě velmi zavádějících čísel udělají ukvapený závěr, že vláda místo stěžejní reformy plánuje kosmetickou změnu, pak občanům, kterým mají sloužit objektivním zpravodajstvím, poskytují vysloveně medvědí službu.

Jak vidíme z oficiálních projekcí, vláda na důchodovou reformu rozhodně nerezignovala a z cíle kumulace prostředků do II. pilíře neslevuje.


Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí

Miroslav Kalousek, ministr financí

 

Doporučované

Nejčtenější