CZ EN

Důchodcům vše dorovnáme

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem, ministrem financí.
Zdroj: Aha| 31.1.2011 | rubrika: Politika| autor: Lubor Černohlávek


PRAHA – Ministr financí Miroslav Kalousek (50) má smysl pro humor. Kromě toho, že dobře vypráví vtipy, je i recesista. Těžko by si jinak dal na vrata svého domu v Bechyni cedulku Blbej pes. A když jsme v Aha! psali o jeho »blbém« pejskovi Scottym, neváhal zavolat do redakce a představit se jako tiskový mluvčí svého psa. A povídá, že Scotty není bílý, jak jsme psali, ale černý. Dokonce svého psa na důkaz i vyfotil a honorář za snímek nechal zaslat kočkám. Inu, srandista. Kalouskovy chystané reformy však až takový humor nevzbuzují. Do konce února by vláda měla zveřejnit své modely penzijní, daňové i zdravotní reformy, aby se vůbec letos stihly schválit. Platit by pak mohly klidně až od roku 2013.

* Musím říci, že váš humor osvěžuje jinak nudnou českou politiku…

„Do diskuse občas patří vtip nebo bonmot. Musíte být schopen udělat si srandu sám ze sebe. Jakmile předvádíte, že se berete příliš vážně, tak vás ti druzí příliš vážně neberou. To je staré pravidlo. Samozřejmě, že jsem v životě už udělal i vtipy, které bych nejraději vzal zpátky.“

* Kreslíř Štěpán Mareš vás kdysi vyobrazil v drsné karikatuře a vy jste mu prý zavolal a místo zloby jste žádal, jestli by vám tu kresbu neprodal. Je to pravda?

„Ano, byl to dárek pro manželku. Přiznám se, že karikatury o sobě  i ty velmi tvrdé  mám rád, protože je to fór. Karikatury mne neurážejí, vždy jde o nějakou nadsázku, za kterou něco malého je. Ale především je to legrace. Zlobit se kvůli karikaturám může jen trouba.“

* Jaký politický fór vás v poslední době nejvíce rozesmál?

„Přijde Karel Schwarzenberg do nebe… Když jsem tenhle vtip Karlovi vyprávěl, tak se hned začal smát a já mu povídám: Ne, Karle, tohle ještě není pointa… Tak přijde Karel Schwarzenberg do nebe a Svatý Petr mu povídá: Člověče, co se chechtáte, taková vážná věc – procházíte nebeskou branou a vy se smějete na celé kolo! A Schwarzenberg mu říká: Já si nemůžu pomoct. Ve Sněmovně si myslej, že pořád ještě spím!“

* Jeden internetový průzkum vás loni v srpnu vyhlásil nejpopulárnějším politikem u nás, nyní jste ve stejném hodnocení osmý. Zřejmě vaše připravované reformní kroky nejdou příliš s oblíbeností dohromady…

„Žebříčky popularity vnímám mimořádně rezervovaně. Když si vzpomenu, že jim vévodil třeba Václav Fischer nebo Stanislav Gross… Když v takovém žebříčku stoupám, tak si říkám, jestli nedělám něco špatně. Měří se to průměrem a populární politik může být i ten, který nikomu nevadí, protože nic neříká… To asi není moje ambice.“

* Co je tedy vaší ambicí?

„Pro mě je nejdůležitější, aby ta šedá zóna, což je počet lidí, kterým jste úplně ukradený, byla co nejmenší. Když  vám nějaké procento věří a cento fandí a ten zbytek je naštvaný, tak je zřejmé, že jste srozumitelný a říkáte jasně, co chcete. A je jasné, že ministr financí, který chce dát do pořádku veřejné rozpočty, nemůže říkat věci, které se líbí všem…“

* Světem stále ještě otřásá hospodářská krize. V jaké fázi je podle vás nyní Česká republika?

„Myslím, že už jsme vyšli z hospodářské krize. Jsme ve fázi velmi křehkého a pomalého hospodářského růstu. A pokud se neobjeví nějaký otřes na světovém hospodářském trhu, tak si myslím, že v následujících několika málo letech bude růst pokračovat. Poměrně pomalu, ale bude. Někde kolem dvou procent.“

* Jenže lidé mají z chystaných reforem velký strach…

„Strach by měli mít z toho, že kdybychom neudělali reformní kroky, pak by se museli bát, že jednou nebudou dostávat žádné dávky a žádnou pomoc.“

* Zkuste chystané zdražování vysvětlit rodině, která stěží vyjde s platem…

„Uvedu příklad dvou rodin nižší střední třídy, které žijí vedle sebe a mají stejný příjem. Třeba 30 000 korun měsíčně na celou rodinu. To znamená, že si slušně žijí, ale žádné vyskakování. A jejich děti chodí domů frustrované, že se spolužáci mají lépe. Jedna rodina jim vysvětlí, že si mohou vyskakovat jen tak vysoko, na kolik mají peníze. Jinak by mohli přijít o střechu nad hlavou. Ta vedlejší rodina je hodně sociální, rodiče chtějí být milováni, a tak si vezmou spotřebitelské úvěry a nakoupí značkové zboží a odjedou na drahou dovolenou. Jenže tím se dostanou do dluhové spirály… Po dvou letech se stane, že tam, kde byl přístup takzvaně asociální a nekompromisní, velmi spokojeně žijí, a tam, kde si žili nad poměry, to skončilo obrovskou sociální frustrací, protože přišel exekutor a zabavil i věci nezbytné k životu.“

* Co z toho plyne?

„Musíme si uvědomit, že tlak na zadlužování ve jménu sociálna je ve svém důsledku dramaticky asociální. Z toho mám já strach. Prožili si to Maďaři, Řekové i Argentinci. Nevidím jediný důvod, proč by si to mělo prožít i Česko.“

* To jsou slova státníka, ale obyčejný člověk při představě chystaného zdražování uvažuje jinak…

„Ale já se mezi takzvané obyčejné lidi počítám také, bydlím v Bechyni u řeky a nemám pocit, že bych žil v nějak výrazně jiném standardu než celá společnost. Nebo že bych se nestýkal s lidmi mimo politiku. Každý z nás takto počítá. Já bych také chtěl třípatrovou vilu s obrovským bazénem, ale mohl jsem si postavit jen takový rodinný dům, na jaký jsem měl. A když se k nám někdo přijde podívat na takzvanou Kalouskovu vilu, je zklamaný, protože vidí obyčejný baráček. Nemám jinou ambici, než aby si co ci, aby nejvíce z nás si uvědomilo, že stejné milo, že uvažování jako o ja rodinném rozpočtu platí i o rozpočtu státním. To je státním rozpočet všech rodin na zajištění jejich služeb!“

* Jenže připravujete jednotnou DPH, a to s sebou zákonitě zvedne cenu potravin. To bude velký zásah do rozpočtu každého z nás…

„Ano, zvedne-li se DPH, jistě se zdraží potraviny. Ovšem neplatí, že když se zvedne DPH řekněme o 10 procent, tak to o 10 procent zvedne cenu potravin. Jde o zboží s vysokou mírou elasticity, což v praxi znamená, že když administrativně stoupnou náklady o těch 10 procent, tak trh vzhledem k vysoké míře konkurence ten náraz utlumí ve svých maržích.“

* O kolik tedy podle vás stoupnou ceny potravin?

„Podle našich analýz by sjednocení DPH na 19 až 20 procentech vyvolalo skokový nárůst indexu u všech spotřebitelských cen n o 3,5, maximálně 4 procenta. - Což samozřejmě skok je, ale je to pro účely penzijní reformy. Ve skutečnosti by 10 milionů lidí při každém nákupu zboží a služeb zaplatilo o něco málo více a tyto o peníze by šly ve prospěch jedné jediné sociální skupiny - a to jsou senioři. To pokládám za velké posílení mezigenerační solidarity.“

* Takže připravované zvýšení cen potravin a služeb je kvůli důchodcům?

„Sjednocení DPH spojuji výhradně s penzijní reformou. Bez ní není důvod tuto daň zvyšovat. Chceme, aby se dnešní i budoucí důchodci nemuseli bát o svého stáří, což vyžaduje e transformační náklady. Někdo to musí zaplatit.“

* Jak však zaručíte, aby budoucí navýšení cen potravin nezasáhlo ty sociálně nejslabší spoluobčany?

„Pochopitelně jiná oběť je to pro Petra Kellnera (podnikatel, nejbohatší muž Česka – pozn. redakce) a jiná pro rodinu s postiženým dítětem. Takže je logické, že pro nejohroženější část společnosti musí být tento skokový nárůst kompenzován v sociální sféře. Například tak, že se zvýší index životního minima a budou valorizovány důchody, aby seniorům neklesla životní úroveň. Vám ani mně však nikdo nic kompenzovat nebude.“

* Z toho vyplývá, že seniorům budou navýšeny důchody o 4 procenta!

„Já jsem ten skok cen odhadl, to musí být reálně změřeno. Ale pokud by došlo k sjednocení sazeb a k nějakému mu nárazovému zvýšení indexu spotřebitelských cen, tak to samozřejmě ve valorizaci důchodů musí být kompenzováno tak, aby seniorům současná nákupní síla neklesla.“

* Takže stejné s zvýšení, o kolik sto stoupne inflace?

„Ano, to si myslím, že určitě. “

* Jestliže se podle vás cena potravin zvýší díky DPH maximálně o 4 procenta, zbylých 5 až 6 procent zvládnou pokrýt obchodníci ze svých marží?

„U potravin se tak stalo ve všech případech a ve všech zemích, které toto udělaly. Koneckonců v České republice je nyní u potravin DPH 10 procent a není to tak dávno, co to bylo 5. A když došlo k přechodu z 5 na 10 procent, tak se cena potravin až tak nezvýšila. Potraviny zdražily o necelá dvě procenta. Není důvod si myslet, že to tak nebude i nyní.“

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.