Novinky

Janota: Rok 2010 je ztracen

oddělení 2101 - Tiskové
oddělení 2101 - Tiskové

Vydáno

  • Ministr financí

Praha - Zklamání a marnost, tak popisoval své pocity ministr financí Eduard Janota těsně po středečním schválení rozpočtu. Ten bude mít kvůli změnám prosazeným ČSSD ve skutečnosti vyšší deficit, než vláda zamýšlela. Janota neví, zda bude ve funkci pokračovat, sejde se kvůli tomu v pondělí s premiérem Fischerem. „Úsilí, které jsem věnoval snaze ozdravit veřejné finance, se do značné míry minulo účinkem,“ říká.

* Vypadal jste po schválení rozpočtu rezignovaně, řekl jste, že už nemáte ve funkci žádné ambice. Platí to?

Na pondělí jsem se objednal u pana premiéra, kde s ním chci probrat své další bytí či nebytí ve funkci ministra. Chtěl bych s ním zkonzultovat, v čem bych mohl být jako ministr financí přínosem a co on sám po včerejšku očekává.

* Na čem bude vaše rozhodnutí záviset?

Jasně jsem při vyjednávání řekl, že opakování rozpočtu (pro rok 2011, pozn. red.) nehodlám dělat, že si nejsem jist, v jakém smyslu bychom ho mohli vylepšit. Rozpočtem nejsem nadšen a úsilí, které jsem věnoval snaze ozdravit veřejné finance, se do značné míry minulo účinkem. Deficit nebude 5,3, ale 5,7 procenta HDP.

* Miroslav Kalousek z TOP 09 po schválení rozpočtu nadhodil, že byl ještě čas jej do konce roku přepracovat a schválit, provizorium podle něj nebyla jediná možnost.

V tom se s ním asi neshodnu, myslím, že to je falešná představa. Někde bych mohl přidat milion, ubrat miliardu, ale ta filozofie by nebyla průchozí, byla by to zbytečná křeč. Politická konstelace je daná a já bych s ním nesouhlasil.

* Nedokázal byste to přepracovat tak, abyste uspokojil všechny?

Podstatné je, co je průchodné. Velmi se mě dotkla výtka, skoro urážka, poslance Petra Nečase (vyčetl vládě neschopnost obhájit Janotův balíček, pozn. red.). Mrzí mě, že se trefoval i do premiéra. Neznám návrh, který předložila ODS a který bych mohl akceptovat, aby byl průchodný.

* A co návrhy sociální demokracie?

Jsem rád, že jsem při schvalování protideficitního balíčku prokoukl logiku chování a vystupování sociální demokracie, která ode mě chtěla i ústy ministrů zastoupených ve vládě, abych ty návrhy z balíčku předkládal postupně k hlasování. Skončilo by to tak, že návrhy, které by se jim hodily, by odsouhlasili a ty ostatní ve spolupráci s lidovci, komunisty, s kýmkoliv přehlasovali.

* Ve Sněmovně aktuálně čekají návrhy zákonů na zvýšení mateřské a také na vyplacení tzv. třináctých důchodů, přesněji sumy 2 400 Kč důchodcům z dividend ČEZ. Jak se to dotkne rozpočtu na příští rok?

To se nepozná dřív než v říjnu, v listopadu. Přidělá to problémy těm, kdo budou vládnout ve druhé polovině příštího roku. Ministru financí dojdou peníze na zákonné výdaje a bude muset udělat to, co jsem muset udělat já - jít do parlamentu s úpravami rozpočtu. Peníze z dividend se budou muset započítat do deficitu.

* Hádky o jednotky miliard v rozpočtu mohou někomu připadat zbytečné, když přece stačí nechat si příští rok rozpočet dodatečně upravit. Poslancům ani letos nic jiného nezbylo, protože hrozilo, že nebude na důchody a úroky z dluhu.

Je to jen odložení problémů do budoucna, které tuhle skvadru, která je u moci, netrápí. Chtěl jsem se chovat transparentně, seriózně a odmítal jsem to, protože jsem nechtěl někomu přenechat nášlapnou minu.

* Jiří Paroubek hrozí tím, že letošní deficit bude 220 miliard. Váš náměstek pro rozpočet to odhaduje na 175 miliard. Tak jak to tedy bude?

Paroubek si vymýšlí, stejně jako kdybych já tvrdil, že bude zrovna 175. To nikdo pořádně neví, jak to dopadne. Odhad příjmů je naprostá loterie, stejně jako to, kolik peněz resorty ušetří proti plánu. Jestli to bude pět nebo osm miliard, to nikdo neví. Na ministerstvu financí určitě něco ušetříme, v řádu stovek milionů korun.

* V souvislosti s tím, že Unie bude žádat, abychom deficit postupně snižovali, uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, že příliš rychlé snižování deficitu by mohlo podvázat ekonomický růst. Jaké je tedy bezpečné snižování schodku?

Jsou tu někteří naivkové typu pana Zaorálka, kteří si myslí, že si můžeme dělat, co chceme. Že pro nás parametry a doporučení Evropské komise nebudou platit. Ale to se hluboce mýlí. Dostaneme doporučení snižovat deficit veřejných výdajů tak, abychom v roce 2013 byli na úrovni tří procent. A to je při dané úrovni legislativy podle mého názoru naprosto nemožné.

* Pokud zůstanete ve funkci, jak bude vypadat váš první návrh rozpočtu na rok 2011, který musí být předložen už v dubnu?

Nevím. Buď budu sestavovat něco, co bude mít podle mého názoru nějakou logiku, vnitřní souvislosti a rozumné parametry, nebo bych to nechtěl dělat. Odmítám něco dělat levicově nebo pravicově.

* Bude podmíněn nějakým Janotovým balíčkem číslo dvě?

Ne. Může ho sestavovat třeba někdo jiný než Janota. Rok 2010 je ztracen a nevím, jak to bude s rokem 2011. Nevím, kdo bude sestavovat rozpočet na tento rok a kdo bude mít sílu a ambici jej vytvořit tak, aby byl pro Česko únosný.

* Včera při přesunech v rozpočtu navržených sociální demokracií přišly některé kapitoly o stamilionové částky, například podpora exportu, záruky nebo investiční pobídky. Jak se s tím ministerstva vyrovnají?

Nové pobídky prostě nebudou, uhradí se jen ty z podepsaných závazků z minulých let. Rovněž podpora exportu bude nižší. Jsou to prostě zásahy proti ekonomickému růstu. Pokud to ČSSD navrhla, chová se hrubě proti své deklaraci, že jí je ekonomický růst přednější před stabilizací veřejných financí. Jestliže někdo škrtá peníze pro státní pojišťovnu EGAP a pro Českou exportní banku, škrtá peníze pro ekonomický růst.


Zdroj: 11.12.2009, Mladá fronta DNES, JITKA VLKOVÁ

Nejčtenější