Novinky

Janotovi dám svoji politickou podporu

oddělení 2101 - Tiskové
oddělení 2101 - Tiskové

Vydáno

  • Ministr financí

Prosil jsem Janotu, ať funkci ministra financí přijme, říká Miroslav Kalousek.

* LN Nepřipadáte si jak v blázinci, když jste byl poněkolikáté nominován do vlády a poté byla vaše účast ČSSD odmítnuta?

Má pozice byla stále stejná: pokud mne někdo požádá o pomoc, jsem připraven ji poskytnout už jen proto, abych nevypadal jako zbabělec nebo alibista. Ale rozhodně to nebylo tak, že bych o něco usiloval nebo se vnucoval. Ta situace patří k jistému koloritu té absurdní situace. Jen se opět ukázalo, že mimořádně nezodpovědná část politické scény, která odvolala vládu uprostřed krize a předsednictví EU, nejen neumí nic konstruktivně domluvit, ale umí jen vetovat.

* LN Váš dosavadní náměstek Eduard Janota uvedl, že funkci ministra vzal až po debatě s vámi. Ještě v pondělí to odmítal. Čím jste ho přesvědčoval?

Já ho ani nepřesvědčoval, já jsem ho o to poprosil. Eduard Janota je mimořádně zkušený odborník, jeden z mých nejbližších spolupracovníků. Bez jeho spolupráce si vůbec neumím své snažení na konsolidaci veřejných rozpočtů představit. A v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že z těch, kteří dokážou garantovat rozumnou rozpočtovou politiku, je jediným, ze kterého nemají političtí soupeři obavy, tak nebyla jiná alternativa. Pro něj je to samozřejmě oběť a já si strašně vážím, že ji podstupuje.

* LN Janota je druhým mužem v resortu již dlouho. Vždy se ale držel vzadu, politickou sílu nemá. Zvládne roli ministra?

Eduard Janota má jednu přednost, a to mimořádné zkušenosti a odbornou erudici. Samozřejmě má i určité handicapy, což je problematická politická podpora. To je přesně důvod, proč jsem mu slíbil – a jsem připraven – mu kdykoliv poskytnout odborné konzultace tam, kde to uzná za vhodné. A jsem připraven mu dát k dispozici veškerou politickou podporu, kde ji bude potřebovat.


Zdroj: 6.5.2009, Lidové noviny

Nejčtenější