Novinky

Mediální tanec kolem zakázky

oddělení 2101 - Tiskové
oddělení 2101 - Tiskové

Vydáno

  • Lidé MF

Kolem tendru na odstranění ekologických škod z dob socialismu se v médiích vyrojilo množství nepřesností, na které musím poukázat. Některé obsahuje i článek Tanec miliard kolem obří zakázky (HN 9. března). Píše se tu, že »Ministerstvo financí zdůrazňovalo, že je třeba škody odstranit do roku 2015. Jenže teď se ukazuje, že žádný ‚konečný termín‘ v roce 2015 neexistuje.«

Není to pravda. Časový argument nejenže platí, ale je pro ministerstvo financí klíčový. MF již od počátku opakovaně uvádí, že Česku sankce reálně hrozí. V případě, kdy nebudeme schopni dodržet termíny stanovené Českou inspekcí životního prostředí pro konkrétní lokality nebo nedojde k odstranění ekologických zátěží ve velmi krátké době, hrozí arbitrážní žaloby ze strany podniků – majitelů znečištěných lokalit. Rok 2015 jsme vždy uváděli jako náš cíl pro odstranění škod.

Dále se v článku uvádí, že »Ministerstvo financí a vláda ovšem mohou maximální hranici, kterou stát vítězi tendru vyplatí, naopak ještě zvyšovat«.

Opět to není pravda. Nabídnutá cena bude konečná a nebude možno ji zvýšit. To je jednou ze základních předností komplexní zakázky, na rozdíl od dosavadního postupu, který je nejen velmi pomalý, ale současně reálně hrozí, že se sanace prodraží. Tato rizika komplexní řešení úspěšně eliminuje.

Na závěr bych rád uvedl ještě jeden argument. Urychlení sanace pomocí jedné velké zakázky, na které se bude podílet celá řada subdodavatelů, představuje významné protikrizové opatření a tvorbu spousty pracovních míst v časech prudce rostoucí nezaměstnanosti.

Jestliže se v dobách vlád sociální demokracie vypisování veřejných zakázek v této oblasti zastavilo a způsobilo tak nemalé zpoždění, jejich zrychlení současnou vládou a řešení komplexní zakázkou znamená fiskální impulz pro ekonomiku v řádu mnoha miliard korun ročně.

Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí


Zdroj: 16.3.2009, Hospodářské noviny, rubrika Názory, autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí

Nejčtenější