Česká republika pokračuje ve spolupráci pěti zemí v rámci EBRD

Vydáno
Témata
- Česká republika
- EBRD
- Ministerstvo financí
- Tisková zpráva
- Zahraniční sektor
- Koronavirus
V Bruselu se dnes sešli zástupci České republiky, Maďarska, Slovenska, Chorvatska a Gruzie, aby podpisem nové Dohody o konstituenci stvrdili společný zájem na pokračování vzájemné spolupráce na půdě Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).
V čele konstituence stojí ředitel, který hájí zájmy členů v Radě ředitelů, jež je nejvyšším řídícím orgánem EBRD. Tuto pozici aktuálně zastává česká zástupkyně, paní Klára Król. Podíl naší konstituence na celkové hlasovací síle všech akcionářů EBRD je přibližně 2,6 %. Vzhledem k velmi úspěšnému a efektivnímu prosazování společných zájmů v EBRD v předchozích letech se zástupci zemí konstituence dohodli na zachování stejných podmínek vzájemné spolupráce i v budoucnu.
„Velmi se těšíme na spolupráci našich zemí v rámci EBRD v nadcházejících letech. Věříme, že s podporou EBRD budou naše země schopny učinit významné kroky směrem k efektivnímu řešení výzev, které před námi stojí, zejména s ohledem na zotavení ze současné krize,“ sdělil po podpisu dohody náměstek Stanislav Kouba, který zastoupil ministryni financí a guvernérku EBRD za ČR Alenu Schillerovou.
V případě ČR se jedná především o podporu soukromého sektoru, a to v návaznosti na březnové rozhodnutí rady ředitelů EBRD o dočasném obnovení investic banky na našem území v reakci na ekonomický pokles způsobený dopady pandemie Covid-19. České podniky tím získají přístup k novým zdrojům financování ve formě půjček či kapitálových investic. EBRD nově v ČR bude operovat v oblasti zelených investic, obnovitelných zdrojů a infrastruktury, digitalizace, informačních a komunikačních technologií nebo v rámci finančního sektoru.
V současnosti je EBRD aktivní v zemích střední a východní Evropy, Pobaltí, Balkánu, centrální Asie a jihovýchodního Středomoří. Poskytuje především financování na boj proti změně klimatu a na podporu trvale udržitelných zdrojů energie. Nyní se ale také soustředí právě na pomoc zemím ekonomicky poškozeným dopady pandemie Covid-19.
Doporučované
- Publikováno Doporučeno 163 Kompenzační bonus pro podnikatele
- Publikováno Doporučeno 129 Jednotný dotační portál
- Publikováno Doporučeno 102 Struktura a vývoj státního dluhu
- Publikováno Doporučeno 67 RISPF
- Publikováno Doporučeno 55 Daňový kalendář
Nejčtenější
- Publikováno Přečteno 5363605 Realizované transakce pro rok 2021
- Publikováno Přečteno 1331069 RISPF
- Publikováno Přečteno 1254467 Realizované transakce pro rok 2022
- Publikováno Přečteno 942376 Daňové tiskopisy
- Publikováno Přečteno 928054 Jednotný dotační portál