Novinky

Ratingová agentura Standard & Poor’s potvrdila vysoký rating České republiky

Ing. Michal Žurovec
Ing. Michal Žurovec Vedoucí samostatného oddělení Tiskové a zahraniční protokol

Vydáno

  • Česká republika
  • Ministerstvo financí
  • Rating
  • Ratingová agentura
  • Tisková zpráva
  • Veřejný sektor
  • Standard & Poor´s

Standard & Poor’s, jedna z nejvýznamnějších ratingových agentur, dnes jako první v letošním roce potvrdila vynikající ratingové hodnocení České republice na stupni AA pro závazky v domácí měně a na stupni AA- pro závazky v zahraničních měnách. Udělené ocenění tak potvrzuje vysokou úvěrovou spolehlivost České republiky, která si tak nadále bude moci výhodně půjčovat.

Agentura kladně zhodnotila zejména silné institucionální uspořádání a nízké zadlužení veřejného sektoru. Česká republika v současnosti patří mezi státy s nejnižším podílem vládního dluhu na HDP v rámci celé Evropské unie.

„Státní dluh, který tvoří největší část vládního dluhu, se nám v loňském roce podařilo snížit o 2,7 miliardy korun,“ uvádí ministryně financí Alena Schillerová. Podíl státního dluhu na HDP v loňském roce poklesl z 32,2 % na 30,6 %, tj. o 1,6 procentního bodu. „Od konce roku 2013 tak podíl státního dluhu HDP poklesl o více než jak 10 procentních bodů,“ dodává ministryně Schillerová.

S&P předpokládá, že hospodářský růst České republiky bude nadále silný a průměrné tempo růstu ekonomiky bude během příštích čtyř let činit 2,5 procenta. Právě přetrvávající růst umožnil podle agentury také snížení nominální hodnoty veřejného dluhu.

„Těší nás, že si agentura také všímá nárůstu podílu dluhu drženého domácím sektorem. Našim cílem je nadále tento podíl zvyšovat, a proto jsme v prosinci nabídli Dluhopis Republiky určené pro občany,“ doplňuje ministryně Schillerová.

Ratingová agentura Domácí dlouhodobé závazky Výhled Zahraniční dlouhodobé závazky Výhled Udělen/potvrzen
Ratingové hodnocení ČR dle jednotlivých agentur
Moody's A1 Pozitivní A1 Pozitivní 20.4.2018
Standard & Poor's AA Stabilní AA- Stabilní 18.1.2019
Fitch Ratings AA- Stabilní AA- Stabilní 3.8.2018
JCR AA Stabilní AA- Stabilní 25.7.2018
R&I AA- Stabilní AA- Stabilní 5.11.2018
Scope Ratings AA Stabilní AA Stabilní 26.1.2018
Dagong Global Credit Rating A+ Stabilní A+ Stabilní 16.10.2018

 

Doporučované

Nejčtenější