Novinky

Česká republika si opět půjčuje za záporný výnos

Ing. Michal Žurovec
Ing. Michal Žurovec Vedoucí samostatného oddělení Tiskové a zahraniční protokol

Vydáno

  • Ministerstvo financí
  • Tisková zpráva
  • Dluhopisy
  • Veřejný sektor
  • Řízení státního dluhu
  • Hospodaření vládního sektoru
  • Česká republika

Ministerstvo financí po sedmi letech emisí státních dluhopisů pouze v domácí měně přistoupilo k první aukci státního dluhopisu denominovaného v eurech. Aukce, která proběhla ve středu 20. 2. 2019, naplnila očekávání Ministerstva, které chtělo tímto způsobem vydat státní dluhopisy v hodnotě 100 mil. EUR. Poptávka činila dokonce 192 mil. EUR. Průměrný výnos státních eurodluhopisů splatných v srpnu 2021 dosáhl -0,03 % p. a.

K emisi státních eurodluhopisů přistoupilo Ministerstvo financí v situaci restriktivní politiky České národní banky v podobě růstu základních úrokových sazeb, díky které vzrostly výnosy státních dluhopisů denominovaných v domácí měně. Záporného výnosu do splatnosti bylo dosaženo zejména díky situaci na finančním trhu v eurozóně a uvolněné měnové politice Evropské centrální banky, ale i vynikajícímu ratingu České republiky, který od začátku letošního roku znovu potvrdily mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's a Fitch Ratings. S vydáním státního eurodluhopisu nevznikly žádné úrokové výdaje, které by dodatečně zatížily státní rozpočet v dalších letech, ale naopak byly generovány čisté příjmy.

Účelem této pilotní emise na domácím trhu je získání eurových prostředků pro refinancování operací spojených se splátkou státního dluhopisu v červnu 2018 vydaného na zahraničních trzích v roce 2008 v celkové jmenovité hodnotě 2,0 mld. EUR, které byly krátkodobě pokryty zápůjčkami na peněžním trhu realizovanými za záporný výnos.

Nejčtenější