Novinky

Česká republika obdržela od Srbska 222 mil. Kč za staré dluhy

Ing. Michal Žurovec
Ing. Michal Žurovec Vedoucí samostatného oddělení Tiskové a zahraniční protokol

Vydáno

  • Ministerstvo financí
  • Tisková zpráva
  • Veřejný sektor
  • Zahraniční sektor
  • Česká republika
  • Srbsko
  • Zahraniční pohledávky

Ministerstvo financí dnes obdrželo na účet splátku srbského dluhu ve výši 222,2 milionů korun (9,8 milionu dolarů) a to na základě dohody z prosince loňského roku. Pohledávka za Srbskem vznikla na počátku 90. let jako konečné saldo účtu vzájemného obchodování mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Socialistickou federativní republikou Jugoslávie, po jejímž rozpadu přešla poměrná část dluhu na Srbskou republiku.

Dohodu o řešení dluhu Srbska vůči ČR podepsala v prosinci loňského roku ministryně financí Alena Schillerová spolu se srbským ministrem financí Sinišou Malim na zámku v Lánech. Na základě Dohody byl dluh vyřešen jednorázovou splátkou.

„Ministerstvo financí věnuje dobývání zahraničních pohledávek mimořádnou pozornost. Tam, kde nechybí ochota druhé strany, intenzivně jednáme. V ostatních případech se snažíme jednání navázat. Každý vyřešený dluh je dobrou zprávou, protože jak známo, dobré účty dělají dobré přátele. Lepší vzájemné vztahy pak prospívají třeba i obchodní výměně mezi zeměmi,“ komentuje ministryně financí Alena Schillerová.

Státu se v dobývání zahraničních pohledávek daří. Jen v loňském roce vymohla 144,6 milionů korun. Největší část těchto příjmů v loňském roce tvořila splátka Iráku ve výši 142 milionů korun. Zbytek představovala část splátky původně indického dluhu ve výši 2,6 milionů korun.

České republice dluží 16 zemí celkem 20,5 miliard korun. Téměř se všemi Ministerstvo financí intenzivně jedná o vypořádání dluhu. V současnosti se slibně vyvíjí zejména jednání s Běloruskem, Černou Horou a Íránem. Od roku 2014 Česká republika inkasovala pohledávky v celkové výši 1,1 miliardy korun.

Doporučované

Nejčtenější