Novinky

Ministerstvo financí získá zpět více než dvě miliardy korun od společnosti AKRO

Ing. Michal Žurovec
Ing. Michal Žurovec Vedoucí oddělení Tiskové a zahraniční protokol

Vydáno

  • Ministerstvo financí
  • Tisková zpráva
  • Veřejný sektor
  • Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových
  • Hospodaření vládního sektoru
  • Hospodaření s majetkem státu

Ministerstvo financí uspělo v soudním sporu o více než dvě miliardy Kč s AKRO investiční společnost, a.s. i u odvolacího soudu. Původní soudní spor se týkal údajného nesprávného postupu Finančního analytického útvaru ve vztahu k odčerpaným prostředkům z bývalých CS fondů. Ministerstvo financí zastupovali právní zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

„Dokázali jsme vlastními silami získat pro stát zpět více než dvě miliardy korun, které Ministerstvo financí muselo zaplatit v roce 2012. Je to další mimořádný úspěch právních zástupců našeho resortu,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

„Tuzemské soudní spory zastupujeme výhradně vlastními zaměstnanci, čímž šetříme státnímu rozpočtu nemalé částky,“ prohlásila generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu s tím, že právní zástupci ÚZSVM jen za první tři čtvrtletí tohoto roku uhájili státu v soudních sporech přes 20 miliard korun. Úspěch v tomto sporu je však o to cennější, že v tomto případě se stát nebránil nároku žalobce, nýbrž sám jako žalobce přesvědčil soud o svém nároku na vyplacení žalované částky.

AKRO investiční společnost, a.s. původně požadovala na Ministerstvu financí náhradu škody za údajný nesprávný úřední postup Finančního analytického útvaru v kauze odčerpání prostředků z bývalých CS fondů do zahraničí. Ministerstvu financí byla v roce 2012 pravomocně uložena povinnost k úhradě částky včetně úroků z prodlení ve výši více než dvě miliardy korun. Na základě podaného dovolání Nejvyšší soud následně tento rozsudek zrušil, ovšem AKRO investiční společnost, a.s. zaplacené prostředky ani přes výzvu Ministerstva financí nevrátila. Proto ÚZSVM jednající za Ministerstvo financí v roce 2014 podal žalobu na vrácení dříve poskytnutého plnění. Úspěch Ministerstva financí v první instanci nyní potvrdil i odvolací Městský soud v Praze.

Nejčtenější