Novinky

JCR zvýšila ratingové hodnocení České republiky

Ing. Michal Žurovec
Ing. Michal Žurovec Vedoucí oddělení Tiskové a zahraniční protokol

Vydáno

  • Tisková zpráva
  • Veřejný sektor
  • Ratingová agentura
  • Rating
  • Veřejné finance

Japonská ratingová agentura JCR dnes vylepšila ratingové hodnocení České republiky.

Hodnocení dlouhodobých závazků v cizích měnách zvýšila ze stupně A+ na AA-, u dlouhodobých závazků v domácí měně (tzn. českých korunách) došlo ke zvýšení z AA- na stupeň AA. Výhled byl v důsledku zlepšení ratingu v obou případech změněn z pozitivního na stabilní.

„Zlepšení ratingu vnímám jako dobré hodnocení hospodářské politiky vlády a také potvrzení, že naše vytrvalé úsilí o maximálně efektivní a zodpovědnou správu státního dluhu je pro finanční trhy srozumitelné,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Stabilní výhled v hodnocení České republiky, které je dlouhodobě mezi pěti nejméně zadluženými státy EU, potvrdila v pátek 20. července také ratingová agentura Standard & Poor’s.

Agentura JRC při vylepšení ratingu ČR zohlednila přebytkové hospodaření sektoru vládních institucí v letech 2016 (0,7 % HDP) a 2017 (1,6 % HDP), pokračující pokles zadlužení v poměru k HDP a bezproblémové ukončení kurzového závazku ČNB. Pozitivně vnímá rovněž vznik koaliční vlády s důvěrou Poslanecké sněmovny, od které očekává, že bude plnit fiskální pravidla EU.

“Zlepšení ratingu ze strany japonské agentury je citlivě vnímáno zejména na rostoucích asijských trzích a u asijských investorů, jejichž význam pro světovou ekonomiku stále narůstá“, doplnila ministryně financí Alena Schillerová.

Lepší ratingové hodnocení finančních závazků ČR umožňuje Ministerstvu financí úspornější financování státního dluhu, respektove i ostatním subjektům v ekonomice, jejichž úvěrové hodnocení se odvíjí od ratingu ČR jako celku. V loňském roce se poprvé od roku 2010 podařilo snížit čisté výdaje na obsluhu státního dluhu pod hranici 40 mld. Kč. V uplynulém týdnu Ministerstvo financí zveřejnilo Čtvrtletní zprávu o řízení státního dluhu za druhé čtvrtletí roku 2018, kdy se mimo jiné podařilo výhodně předfinancovat na srpnovou splátku Dluhopisu České republiky, 2003 - 2018, 4,60 % v celkové jmenovité hodnotě 74,4 mld. Kč.

Ratingové hodnocení ČR dle jednotlivých agentur – aktuální stav
Ratingová agentura Domácí dlouhodobé závazky Výhled Zahraniční dlouhodobé závazky Výhled Udělen/potvrzen
Moody’s A1 Pozitivní A1 Pozitivní 20.4.2018
Standard & Poor’s AA Stabilní AA- Stabilní 20.7.2018
Fitch Ratings A+ Pozitivní A+ Pozitivní 8.2.2018
JCR AA Stabilní AA- Stabilní 25.7.2018
R&I AA- Stabilní A+ Stabilní 2.7.2017
Scope Ratings AA Stabilní AA Stabilní 26.1.2018
Dagong Global Credit Rating A+ Stabilní A+ Stabilní 8.2.2017

 

Nejčtenější