Novinky

Otevřená data Ministerstva financí prověří účastníci hackathonu

Ing. Michal Žurovec
Ing. Michal Žurovec Vedoucí oddělení Vnější vztahy a komunikace

Vydáno

  • Ministerstvo financí
  • Tisková zpráva
  • Veřejný sektor
  • Otevřená data MF

Ministerstvo financí se podílí na přípravě prvního hackathonu nad otevřenými daty institucí veřejné správy. Akce je pro úřady příležitostí využít inovativní postupy v práci se svými daty. Výsledkem mohou být aplikace, vizualizace dat, technické nástroje na propojování otevřených dat nebo jakékoliv další nápady. Některé z nich mohou začít využívat samotné instituce, případně se mohou inspirovat tím, jak lze s daty pracovat. Pořádání hackathonů nad otevřenými daty je v zahraničí běžnou praxí.

„Publikace otevřených dat není cílem, tím je jejich využití. Je proto potřeba neustále ukazovat, jak se s daty dá pracovat, hledat nová využití a možnosti zpracování. Za poslední roky se otevřelo velké množství dat a teď chceme intenzivně spolupracovat s širší veřejností, firmami, akademickým a neziskovým sektorem na jejich zpracování a využití. Proto vítám pořádání hackathonů, na kterých k této spolupráci dochází,“ vysvětluje náměstek ministra financí pro Finanční řízení a audit Tomáš Vyhnánek, pod kterého agenda otevřených dat na Ministerstvu financí spadá.

Hackathon organizuje Nejvyšší kontrolní úřad spolu s Českým telekomunikačním úřadem a svá otevřená data nabídnou kromě Ministerstva financí i Český statistický úřad, Český úřad zeměměřický a katastrální, Česká správa sociálního zabezpečení a Ministerstvo vnitra.

Ministerstvo financí se dlouhodobě snaží o spolupráci s uživateli otevřených dat. „Setkáváme se, posloucháme náměty a spolupracujeme na publikaci nových dat a jejich technické specifikaci, případně vylepšení již zveřejněných otevřených dat. Během hackathonu se mohou ukázat například technické překážky, které zamezují plnému využití konkrétních dat, a my s tím následně můžeme pracovat,“ přibližuje gestor datových sad za Ministerstvo financí Benedikt Kotmel. „Účastníci zase dostanou možnost spolupracovat s gestory těchto dat, kteří jim mohou vysvětlit, co data obsahují a jak s nimi lze pracovat,“ dodává.

Hackathon se uskuteční 15. a 16. Září 2017, probíhá 24 hodin a na konci jsou vybrány nejlepší výsledky, které jsou také oceněny. Přihlásit se může kdokoliv na adrese https://www.nku.cz/hackathon/. Týmy mohou mít až pět členů a je možné přijít s už připraveným týmem a nápady nebo se přihlásit jako jednotlivec a připojit se k některému z týmů.

 

Doporučované

Nejčtenější