Novinky

Špičkový bankéř ve službách státu

Ing. Michal Žurovec
Ing. Michal Žurovec Vedoucí oddělení Vnější vztahy a komunikace

Vydáno

  • ČEB
  • ČMZRB
  • Dozorčí rada
  • Ministerstvo financí
  • Personální změna
  • Tisková zpráva
  • Veřejný sektor

V dozorčích radách Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a České exportní banky (ČEB) zasedne Pavel Kysilka, významný český bankéř, který v devadesátých letech působil na postu viceguvernéra České národní banky a později zastával vysoké manažerské funkce v České spořitelně. Do státem vlastněných finančních institucí, ve kterých vykonává akcionářská práva několik ministerstev, dosadilo Ministerstvo financí elitního bankéře. Nominaci již schválil Vládní výbor pro personální nominace a dnes Pavel Kysilka obdržel souhlas České národní banky.

„Pro dozorčí rady klíčových finančních institucí státu je přítomnost špičkového bankéře formátu Pavla Kysilky rozhodně zásadní posilou,“ uvádí ministr financí Andrej Babiš, který Kysilkovu nominaci navrhl. „Oceňuji, že se rozhodl funkce přijmout, je v tom určitě také kus osobní odvahy. Pavel Kysilka zasluhuje uznání, protože je to člověk, který dosáhl nejvyšších příček v soukromé sféře a nyní je připraven své schopnosti a zkušenosti využít ve prospěch státu,“ dodává Babiš.

ČEB je specializovaná bankovní instituce, která financuje vývozní úvěry a poskytuje další služby související s vývozem. Zejména po problematických úvěrech poskytnutých za minulého vedení banky, je nutný větší dohled nad touto institucí i vize jejího dalšího směřování. ČMZRB financuje aktivitu malých a středním podnikatelům. Těm nabízí bankovní záruky, zvýhodněné úvěry a navazující bankovní služby. V současné době se připravuje projekt transformace banky.

„Na nabídku účasti v dozorčích radách jsem se rozhodl kývnout, protože ji považuji za profesně zajímavou výzvu a příležitost pomoci pozitivním změnám. Očekávám diskuzi o systémových změnách, přičemž základem je dobrá governance obou finančních institucí a jejich jasná strategie. V případě České exportní banky je to diskuze o roli banky v systému exportního financování a v souvislosti s ČMZRB její transformace do podoby centrálního správce finančních nástrojů a národní rozvojové banky,“ komentuje svou nominaci Pavel Kysilka.

Ministerstvo financí věří, že nominace Pavla Kysilky do dozorčích rad obou státem vlastněných bank přispěje k zásadnímu zkvalitnění fungování těchto institucí. Jeho nominace je potvrzením trendu, kdy Ministerstvo financí prosazuje do dozorčích rad společností s majetkovou účastí státu osoby s patřičnou odborností, zkušenostmi a vysokým morálním kreditem.

Nejčtenější