Novinky

Hazardní kobra zasáhla proti doupatům ilegálního hazardu v Praze

oddělení 7401 - Komunikace s médii
oddělení 7401 - Komunikace s médii

Vydáno

  • Tisková zpráva
  • Soukromý sektor
  • Loterie a sázkové hry
  • Loterijní zákon
  • Policie
  • Praha
  • Celní správa
  • Finanční správa
  • Ministerstvo financí

Na počátku stálo oznámení Ministerstva financí a Úřadu městské části Praha 5 na několik podezřelých provozoven. Kriminalisté z druhého policejního obvodu oddělení hospodářské kriminality podnět prověřili a zjistili, že se skutečně jedná o nelegální herny, ve kterých jsou bez povolení provozovány tzv. „kvízomaty“ a také klasické výherní automaty. To vše pod zástěrkou občanského sdružení nebo společnosti s ručením omezeným a v jednom případě i svěřenského fondu.

Po několikaměsíční pečlivé přípravě kriminalisté ve středu 31. srpna 2016 v dopoledních hodinách zasáhli na několika místech současně a provedli celkem 4 prohlídky nebytových prostor. Na konci celé akce bylo zajištěno 52 výherních automatů a 50 tisíc korun v hotovosti. Na zásahu se vedle samotných policistů podíleli pracovníci Odboru státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi z Ministerstva financí, zástupci specializovaného finančního úřadu a příslušníci Celní správy. Sdílení získaných informací umožňuje všem složkám účinněji zasáhnout proti nelegálnímu provozování hazardních her. Zároveň umožňuje postihnout všechny osoby, které se na nelegálních aktivitách podílí, jako například provozovatele pohostinských zařízení v jejichž provozovnách černé herny nacházejí.

„Výsledek zásahu je skvělou ukázkou efektivity spolupráce v rámci Hazardní kobry, na které jsme se před několika měsíci domluvili s kolegy z resortu vnitra. Zkoordinovat práci metodiků Ministerstva financí, kriminalistů, pracovníků finanční správy a celníků není jednoduché, o to víc si cením, že nastavené mechanismy spolupráce fungují,“ vyzdvihl práci Hazardní kobry náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který má problematiku hazardu v gesci. "Nelegální provozovny připravují nejen stát, ale i obce o stovky milionů korun, nemluvě o nemožnosti zajistit ochranu mladistvých před sociálně patologickými jevy. Zločinci, kteří postavili svou živnost na porušování zákonů o hazardu si musí uvědomit, že doba, kdy si stát neuměl v této oblasti hazardu zjednat pořádek, definitivně skončila. Obdobné zásahy proti ilegálním hernám a provozovnám budou pokračovat i v době, kdy na scénu vstoupí na základě nového zákona o hazardních hrách celní správa s rozšířenými kompetencemi a daleko tvrdšími sankcemi. Nelegálním provozovatelům pak budou hrozit nejen sankce až do výše 50 milionů, ale i zákaz činnost a propadnutí věci", doplnil Ondřej Závodský.

„Celá akce proběhla díky dobré přípravě a spolupráci s kolegy rychle a efektivně. Nesetkali jsme se s žádnými komplikacemi,“ potvrdil vedoucí odboru hospodářské kriminality druhého policejního obvodu major Mgr. Roman Šindelář.

Celý případ je prošetřován jako trestný čin neoprávněného provozování loterie a podobné sázkové hry, za což hrozí peněžitý trest až 10 milionů korun, zákaz činnosti a odnětí svobody až na deset let, pokud pachatel tímto trestným činem získá prospěch velkého rozsahu. Žádná konkrétní osoba zatím nebyla obviněna a kriminalisté na případu dále pracují. Zajištěné automaty skončily v celním skladu a nyní bude probíhat znalecké zkoumání ke zjištění jejich přesného způsobu fungování.

Další informace:

Doporučované

Nejčtenější