Novinky

Andrej Babiš získal ocenění pro ministra financí roku 2016

Ing. Michal Žurovec
Ing. Michal Žurovec Vedoucí oddělení Vnější vztahy a komunikace

Vydáno

  • Tisková zpráva
  • Ocenění
  • Ministerstvo financí
  • Ministr financí
  • Veřejný sektor
  • Zahraniční sektor

Ministr financí a 1. místopředseda vlády pro ekonomiku Andrej Babiš získal ocenění prestižního časopisu Emerging Markets pro nejlepšího ministra financí zemí Střední a Východní Evropy za rok 2016.

Vyhlášení vítěze proběhlo v noci ze soboty na neděli 9. října středoevropského času ve Washingtonu u příležitosti každoročního podzimního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Andrej Babiš se z ceremoniálu omluvil z důvodu svých povinností při krajských a senátních volbách v ČR. Cenu převzala ředitelka jeho kanceláře Milena Hrdinková.

V hlasování představitelů finančních institucí, bankéřů, analytiků a dalších finančních expertů zvítězil český ministr financí díky své vyvážené a zodpovědné fiskální politice, která pomáhá udržovat a podporovat hospodářský růst a zároveň výrazně přispívá ke snižování zadluženosti země. Státní dluh od nástupu Andreje Babiše do úřadu klesl v absolutních číslech k 30. září 2016 o 23 mld. Kč. V poměru k hrubému domácímu produktu poklesl o 5,6 procentního bodu na 35,5 % HDP, čímž se Česká republika řadí mezi nejméně zadlužené státy EU.

„Vnímám to především jako ocenění práce celého ministerstva, která v posledních letech vykazuje velmi dobré výsledky. Podařilo se nám dosáhnout toho, že investoři Česku platí za to, že nám mohou půjčovat peníze, více než desetina státního dluhu není spojena s žádnými úrokovými výdaji,“ zmínil ministr financí úspěchy dosažené v rozpočtové sekci ministerstva.

„Velký podíl však mají i kolegové z daňové sekce a Finanční správy. Zlepšovat příjmy rozpočtu zvyšováním daní dovede kdekdo. Ovšem daně snížit a zároveň jich za necelé tři roky vybrat oproti roku 2013 o 321 mld. Kč víc, to vyžaduje poctivou a tvrdou práci, a za tu si kolegové zaslouží uznání,“ připomenul ministr financí, že výběr daní aktuálně roste zhruba dvojnásobně více, než o kolik roste česká ekonomika.

Nejčtenější