Novinky

Ministerstvo financí Chorvatska vyhlásilo soutěž pro občany ČR

Ing. Michal Žurovec
Ing. Michal Žurovec Vedoucí oddělení Vnější vztahy a komunikace

Vydáno

  • Tisková zpráva
  • Ministerstvo financí
  • Elektronická evidence tržeb
  • Chorvatsko
  • Soukromý sektor
  • Zahraniční sektor

Ministerstvo financí Chorvatské republiky vyhlásilo soutěž ve formě loterie s názvem „A kde je účet?“ určenou pouze občanům České republiky, kteří v období od 1. srpna do 2. října 2015 nasbírají dvacet účtenek za nákupy v Chorvatsku a zašlou je na adresu Chorvatské Loterie. Vylosovaný výherce získá zájezd pro dvě osoby do Chorvatska na léto příštího roku v hodnotě přibližně 50 000 Kč.

„Myšlenka uspořádat takovou loterii napadla chorvatského ministra financí Borise Lalovace během jeho červnové návštěvy v Praze, kde po dobu dvou dní diskutoval s českou veřejností a novináři o reálných zkušenostech s e-tržbami v Chorvatsku,“ řekl ministr financí Andrej Babiš s tím, že o uspořádání této soutěže pro české turisty následně uvažovalo i české Ministerstvo financí, avšak nápad narazil na složité právní a byrokratické bariéry. „Potěšilo mě proto, že Chorvaté se tohoto skvělého nápadu ujali a soutěž pro naše občany zorganizují, za což jim chci tímto poděkovat,“ dodal ministr financí.

Zapojením se do soutěže mohou naši občané lépe vnímat fungování elektronické evidence tržeb (fiskalizace) v Chorvatsku a mimo jiné se přesvědčit, že se stala běžnou součástí života bez negativních dopadů na podnikání.

„Hledali jsme model evidence tržeb, který bude moderní, pro finanční správu efektivní a pro podnikatele co nejlevnější. Chorvatský online model tyto požadavky bezezbytku splňuje,“ říká Andrej Babiš. Česká republika chorvatský model dále vylepšila o další prvky evidence tržeb využívané např. v Německu, Belgii či nově v Rakousku. „Díky tomu bude možné e-tržby používat i v místech bez dostupného připojení k internetu,“ dodává Andrej Babiš.

V Chorvatsku si projekt evidence tržeb již první rok od spuštění získal podporu více než 90 % obyvatel a vedl k meziročnímu nárůstu vykazovaných tržeb o více než 1 mld. euro. Z tohoto důvodu je vzorem nejen pro Českou republiku, ale i další evropské země.

„Také v Chorvatsku bylo zavádění fiskalizace provázeno vyhrocenou antikampaní opozice. Po půl roce jejího úspěšného fungování už ale opozice začala tvrdit, že fiskalizace byla vlastně jejím projektem, který jsme zavedli my. Dnes systém nikdo rušit nechce,“ poznamenal ministr financí Chorvatska Boris Lalovac.

Oba ministři se shodli, že účtenková loterie je jednou z atraktivních možností, jak dát občanům možnost podílet se na narovnání podnikatelského prostředí a lepším výběru stávajících daní, místo jejich zvyšování.

Podrobné informace o soutěži včetně pravidel v českém jazyce naleznete v přiloženém letáku Chorvatské loterie.

Dokumenty ke stažení

Nejčtenější