Novinky

Nabídka Korean Air Lines splňuje všechny podmínky

Mgr. Ondřej jakob
Mgr. Ondřej jakob tiskový mluvčí

Vydáno

  • Tisková zpráva
  • České aerolinie
  • Veřejný sektor
  • Zahraniční sektor
  • Hospodaření s majetkem státu
  • Strategický investor
  • Korean Air Lines

Do půlnoci dne 1. března bylo možné podávat nabídky na vstup strategického investora do společnosti České aerolinie a. s. (ČSA). V tomto termínu podala jedinou závaznou nabídku společnost Korean Air Lines Co., Ltd.., která splňuje všechny podmínky, jež byly stanoveny v procesu výběru strategického investora.

Kupní cena nabízená ze strany Korean Air za 44% podíl akcií ČSA vychází ze znaleckého posudku soudem jmenovaného znalce E & Y Valuations. Hodnota ČSA podle něj činí 148,5 mil. Kč. Z tohoto důvodu je tak kupní cena nabízená společností Korean Air proporcionální k poslední známé hodnotě akcií ČSA a činí 2,64 mil. EUR. 

Záměrem společnosti Korean Air je vytvořit z Prahy jeden ze svých leteckých uzlů v Evropě. V souladu s touto strategií by ČSA zajišťovaly dopravu transferových cestujících v rámci Evropy, a to návazně na koordinaci letových řádů obou společností, což povede ke zvýšení využití stávajících kapacit ČSA. S tím souvisí i záměr rozvíjet Letiště Václava Havla Praha jako přestupní bod. Korean Air rovněž hodlá rozvíjet dálkovou přepravu v rámci ČSA.

Ministr financí Miroslav Kalousek dnes o této skutečnosti informoval členy vlády. Zároveň požádal předsedu vlády, aby nabídka byla vládou projednána na zasedání příští týden. „Nabídku společnosti Korean Air považuji za vyvážený kompromis s velkým potenciálem pro další rozvoj leteckého odvětví v České republice. Pro naši proexportní politiku bude zajímavé dálkové propojení na asijské trhy i rozvíjení Letiště Václava Havla jako přestupního bodu,“ uvedl ministr financí.

Pokud vláda ČR nabídku na svém příštím zasedání schválí, mohlo by k podpisu smluv obou stran, tedy Českého aerohodlingu (majoritní akcionář ČSA) a  Korean Air, dojít v druhé polovině dubna. Předání akcií a převod kupní ceny by se pak mohl uskutečnit do konce první poloviny tohoto roku.

Mgr. Ondřej Jakob,
tiskový mluvčí MF

Doporučované

Nejčtenější