Novinky

Vláda schválila přípravu výběrového řízení na prodej ČSA

Mgr. Ondřej Jakob
Mgr. Ondřej Jakob

Vydáno

  • Tisková zpráva
  • Český Aeroholding
  • České aerolinie
  • Veřejný sektor
  • Soukromý sektor
  • Výběrové řízení
  • Prodej majetku

Vláda ČR dnes schválila usnesení, kterým ukládá společnosti Český Aeroholding, a.s., připravit výběrové řízení na prodej majetkové účasti v Českých aeroliniích, a.s. (ČSA), respektive případný vstup strategického investora do této společnosti. Český Aeroholding, a.s., je majoritním akcionářem ČSA.

Český Aeroholding, a.s., pošle ještě dnes dopis 50 největším mezinárodním leteckým přepravcům (členové IATA – podle počtu přepravených cestujících na mezinárodních linkách v roce 2011) k účasti v tomto tendru. Ti budou mít čas do 30. 11., aby vyjádřili nezávazně svůj zájem. Na začátku prosince oznámí MF ČR veřejnosti seznam všech přihlášených zájemců.
 
Výběrové řízení má za cíl především zmapovat zájem trhu a relevantních investorů o ČSA. Pokud nebude vzhledem k současné těžké ekonomické situaci v leteckém odvětví zájem o účast v tendru nebo nebudou nabídky dostatečně zajímavé, nemusí z výběrového řízení vzejít žádný vítěz. Do poloviny roku 2013 bude jasné, zda byl ve výběrovém řízení nalezen relevantní strategický partner pro ČSA či nikoliv.
 
Strategickým investorem musí být respektovaný a zkušený letecký dopravce, člen IATA (Mezinárodní asociace leteckých dopravců), který bude mít schopnost financovat vstup do ČSA a podpořit jejich dlouhodobý rozvoj. Zároveň musí vlastnit a operovat dopravu na dlouhých linkách a umožnit její rozvoj z/do České republiky. V neposlední řadě musí umožnit rozvoj regionu a letiště Praha Ruzyně a dalších mezinárodních letišť v ČR.

Mgr. Ondřej Jakob,
tiskový mluvčí MF

Nejčtenější