Novinky

První platby z odblokovaných operačních programů již dorazily

Mgr. Ondřej Jakob
Mgr. Ondřej Jakob tiskový mluvčí Ministerstva financí

Vydáno

  • Tisková zpráva
  • Operační program
  • Ministerstvo financí

V průběhu srpna přišly na účet Ministerstva financí z Evropské komise (DG REGIO) první platby po splnění tzv. akčního plánu v celkové výši 9,3 mld. Kč. Jedná se o platby za ty sektorové a regionální operační programy, u nichž neexistuje překážka k proplacení na úrovni operačního programu. Nejvyšší platba přišla za OP Podnikání a inovace a činila 4,4 mld Kč.

„Česká republika splnila všechny požadavky, které stanovila Evropská komise v tzv. akčním plánu. Mimo jiné posílíme nezávislost auditorů, kteří přejdou z úrovně operačních programů přímo pod Ministerstvo financí,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Další prostředky ve výši cca 2 miliard Kč by měly dorazit na přelomu srpna a září. „Ukazuje se, že politik, který strašil opakem, používal stejné know-how jako v dobách, kdy pracoval jako cenzor normalizační televize. Doufám, že urychlená náprava bude provedena i na úrovni těch krajských ROPů, u kterých certifikace dosud uvolněna nebyla,“ dodal ministr Kalousek.

Obecně budou v druhé polovině roku 2012 žádosti o platbu do Evropské komise zasílány průběžně dle plánu certifikace a postupující implementace v jednotlivých operačních programech.

Mgr. Ondřej Jakob,
tiskový mluvčí MF

Nejčtenější