Novinky

Fiskální výhled počítá se snižováním deficitu veřejných rozpočtů

oddělení 2101 - Tiskové
oddělení 2101 - Tiskové

Vydáno

  • Tisková zpráva
  • Konvergenční program
  • Hrubý domácí produkt
  • Fiskální výhled ČR
  • Veřejný sektor
  • Deficit veřejných financí

Vláda bude i nadále pokračovat ve snižování deficitu veřejných rozpočtů. Výhled pro rok 2012 byl snížen z 3,5 % HDP na 3,0 %. Pro roky 2013 a 2014 potvrdila letošní aktualizace Konvergenčního programu rozpočtové cíle na hodnotách 2,9 % HDP a 1,9 % HDP. Pro rok 2015 byl stanoven cíl deficitu na úrovni 0,9 % HDP, přičemž o rok později by mělo již být hospodaření vládního sektoru vyrovnané.

V roce 2011 došlo k výraznému meziročnímu snížení salda o 1,7 p.b. Zatímco fiskální strategie počítala s deficitem na úrovni 4,2 % HDP, dle dubnové fiskální notifikace byl deficit vládního sektoru o 1,1 p.b. nižší. Do značné míry jde o efekt stabilizačních kroků vlády, na druhou stranu se zde ale projevila menší investiční aktivita místních rozpočtů, příspěvkových organizací a veřejných vysokých škol, než tyto subjekty předpokládaly.

„Pokud tedy někdo tvrdí, že vláda šetří až příliš, měl by pozorně analyzovat jednotlivé vlivy na větší než očekávané snížení deficitu. Také si je potřeba uvědomit, že i přes úsporná opatření dosahuje strukturální deficit kolem 2 % HDP. Proto nesmíme polevit v nastavené konsolidaci veřejných rozpočtů a v dalším prosazování úspor,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj vláda připravuje prorůstové kroky, které však nesmí vést k ohrožení rozpočtových cílů.


Mgr. Ondřej Jakob,
tiskový mluvčí MF

 

Související dokument:

Doporučované

Nejčtenější