Novinky

Ministr financí podepsal dohodu s EIB o odkupu dluhopisů

oddělení 2101 - Tiskové
oddělení 2101 - Tiskové

Vydáno

  • Ministerstvo financí
  • Tisková zpráva

Ministr financí Eduard Janota dnes podepsal se zástupci Evropské investiční banky (EIB) rámcovou dohodu o odkupu českých státních dluhopisů. To umožní postupně kofinancovat některé investiční projekty v oblasti rozvoje zdravotní a sociální péče, kultury a veřejné správy v rozsahu až do 13,67 mld. Kč. O jednotlivých nákupech a jejich rozsahu bude EIB a MF vždy informovat.

Dohoda upravuje technické podmínky a postupy, za kterých EIB může od MF nabývat korunové státní dluhopisy emitované na domácím trhu, a podmínky, za nichž má MF právo a povinnost prodané dluhopisy odkoupit zpět. „Podmínkou nákupu dluhopisů na straně EIB a zpětného úrokového zvýhodnění je realizace investičních programů veřejného sektoru,“ uvedl ministr Janota.

Nebude tedy docházet  ke speciálním emisím určeným výhradně pro EIB. Ta bude vystupovat v roli koncového investora do obchodovatelných emisí, u kterého se očekává držba do splatnosti. EIB se nebude účastnit primárních aukcí, pořádaných ČNB, ale samotné prodeje budou mít formu přímého umísťování dluhopisů z vlastního portfolia MF do držení EIB. Prodejní cena dluhopisů bude korespondovat s tržními cenami.

V této souvislosti  MF zveřejňuje tržní oznámení emitenta.

 

Mgr. Ondřej Jakob,
tiskový mluvčí MF ČR

 

Fotografie č. 1 - Ministr financí Eduard Janota a ředitel Evropské investiční banky Jean Vrla:

 

Fotografie č. 2 - Ministr financí Eduard Janota a ředitel Evropské investiční banky Jean Vrla:

 

Související dokumenty

anglická verze

Nejčtenější