Stanovisko České republiky k integraci hypotečního úvěru v rámci EU

Vydáno
Témata
- Ministerstvo financí
- Tisková zpráva
Ministerstvo financí vypracovalo na základě odborných konzultací se zástupci příslušných ministerstev, České národní banky, České bankovní asociace a spotřebitelských organizací pozici České republiky ke konzultačnímu dokumentu Evropské komise s názvem Zelená kniha - Hypoteční úvěr v EU. V dokumentu vyjadřuje Ministerstvo financí názory na čtyři základní oblasti, které byly identifikovány Evropskou komisí jako problematické pro další harmonizaci hypotečního trhu v EU – ochrana spotřebitele, právní otázky, zajištění a financování hypotečního úvěru.
"MF klade velký důraz právě na posílení transparentnosti na trhu hypotečních úvěrů a na ochranu spotřebitele. Chceme, aby informace poskytnuté klientovi před podpisem smlouvy byly po určitou dobu závazné a zájemce o úvěr si tak mohl jednoduše porovnat různé nabídky," říká náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Tyto předsmluvní informace obdrží klient od poskytovatele hypotečního úvěru v momentu, kdy projeví zájem o hypoteční úvěr. "Důležité také je, aby klient dostal jasné a úplné informace o rizicích a dopadech neplnění svých závazků," dodává Tomáš Prouza.
Nemalá pozornost je věnována ze strany Ministerstva financí i otázkám přeshraničního poskytování hypotečních úvěrů a institutu Eurohypotéky, které povedou k dalšímu zvýšení konkurence a nabídky nových produktů v rámci českého hypotečního trhu. "Takzvaná eurohypotéka se bude řídit jednotnými pravidly v rámci celé Evropské unie, takže klient bude moci podle stejných předpisů žádat o hypotéku u české, německé i anglické banky. Tento režim by měl podle analýz Evropské komise přinést snížení cen hypoték v rámci celé EU," zdůrazňuje Tomáš Prouza. Analýza Evropské komise došla k závěru, že přínosy navrhovaných změn jen do roku 2015 dosáhnou 94,6 miliardy EUR. "Tyto změny se odrazí jak ve vyšší spotřebě domácností a růstu HDP, tak i v rychleji rostoucím a zlepšujícím se bytovém fondu," říká Tomáš Prouza.
Zájmem České republiky je podporovat snahy vedoucí k integraci hypotečního trhu, k maximalizaci jeho efektivity a ziskovosti při zachování vysoké míry ochrany zájmů spotřebitele a efektivního konkurenčního prostředí.
-
Pozice České republiky k Zelené knize Evropské Komise - Hypoteční úvěr v EU
Doporučované
- Publikováno Doporučeno 245 Kompenzační bonus pro OSVČ (jaro 2020) - nejčastější otázky a odpovědi
- Publikováno Doporučeno 229 MF spouští přímou podporu pro zasažené OSVČ
- Publikováno Doporučeno 196 Živnostníci ušetří na pojistném
- Publikováno Doporučeno 181 Daň z nabytí nemovitých věcí zrušena se zpětným účinkem k prosinci 2019
- Publikováno Doporučeno 119 Jednotný dotační portál
Nejčtenější
- Publikováno Přečteno 900794 MF spouští přímou podporu pro zasažené OSVČ
- Publikováno Přečteno 669783 RISPF
- Publikováno Přečteno 632108 Kompenzační bonus pro OSVČ (jaro 2020) - nejčastější otázky a odpovědi
- Publikováno Přečteno 458412 Cestovní náhrady
- Publikováno Přečteno 419459 Jednotný dotační portál