Novinky

Ministerstvo financí chce, aby živnostníci mohli uplatnit výhodné výdajové paušály už za rok 2005

oddělení 2101 - Tiskové
oddělení 2101 - Tiskové

Vydáno

  • Ministerstvo financí
  • Tisková zpráva

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny v rámci novely zákona o dani z příjmů schválil koalicí dohodnutý návrh na zvýšení výdajových paušálů všem skupinám živnostníků.

Zemědělci si budou moci místo současných 50 % uplatnit až 80 % výdajů, u řemeslných a ostatních živností se výdajový paušál zvyšuje z 25 % na 60, resp. 50 %. Poradci, lékaři a tlumočníci si budou moci paušálně odečíst 40 % výdajů, u pronájmu se výdajový paušál zvyšuje na 30 %.

Pro druhé čtení Ministerstvo financí iniciovalo pozměňovací návrh, který by živnostníkům umožnil uplatnit nové výdajové paušály již za zdaňovací období roku 2005.

Vedle zjednodušení podnikatelé intenzivnějším využíváním paušálů ušetří téměř 2 mld. Kč na daních a rovněž se jim sníží odvody na povinném pojistném o další 1,5 mld. Kč. Administrativně tento návrh uleví nejen živnostníkům, ale i státu, který použije uvolněné kapacity ke kontrole rizikovějších, především velkých daňových poplatníků.

„V současné době využívá výdajové paušály 260 tis. z 1,2 mil. poplatníků. Po zavedení nové výše výdajových paušálů počítáme s nárůstem počtu podnikatelů, kteří využijí možnosti paušálního uplatnění výdajů, o 185 tis.,“ říká 1. místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka.

Poplatníkovi, který uplatňuje výdajový paušál se v mnoha ohledech zjednoduší podnikání. Živnostník nebudou muset sledovat všechny drobné výdaje v průběhu zdaňovacího období, vést knihu jízd, evidovat zásoby, propočítávat odpisy, apod. Vyšší využívání paušálů proto znamená skutečné snížení administrativní zátěže.

Doporučované

Nejčtenější