Novinky

Zásadní zjednodušení daní pro živnostníky

oddělení 2101 - Tiskové
oddělení 2101 - Tiskové

Vydáno

  • Ministerstvo financí
  • Tisková zpráva

Ministerstvo financí připravilo návrh, který výrazně sníží administrativní zátěž podnikatelům v České republice. Návrh zvyšuje výdajové paušály všem skupinám živnostníků. Zemědělci si budou moci místo současných 50 % uplatnit až 80 % výdajů, u řemeslných a ostatních živností se výdajový paušál zvyšuje z 25 % na 60, resp. 50 %. Poradci, lékaři a tlumočníci si budou moci paušálně odečíst 40 % výdajů, u pronájmu se výdajový paušál zvyšuje na 30 %.

Vedle zjednodušení podnikatelé intenzivnějším využíváním paušálů ušetří necelé 2 mld. Kč na daních a rovněž se jim sníží odvody na povinném pojistném o další 1,5 mld. Kč. Administrativně tento návrh uleví nejen živnostníkům, ale i státu, který použije uvolněné kapacity ke kontrole rizikovějších, především velkých daňových poplatníků.

„V současné době využívá výdajové paušály 260 tis. z 1,2 mil. poplatníků. Po zavedení nové výše výdajových paušálů počítáme s nárůstem počtu podnikatelů, kteří využijí možnosti paušálního uplatnění výdajů, o 185 tis.,“ říká 1. místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka.

Poplatníkovi, který uplatňuje výdajový paušál se v mnoha ohledech zjednodušuje podnikání. Živnostník nemusí sledovat všechny drobné výdaje v průběhu zdaňovacího období, vést knihu jízd, evidovat zásoby, propočítávat odpisy, apod. Vyšší využívání paušálů proto znamená skutečné snížení administrativní zátěže.

Návrh Ministerstva financí je výhodnější než obdobné systémy na Slovensku nebo v Rakousku. Německý právní řád výdajové paušály vůbec nezná.

Návrh Ministerstva financí bude zítra předložen k diskusi koaličním partnerům. Pokud jej schválí, mohl by začít platit od začátku příštího roku.

Prezentace Ministerstva financí - Zásadní zjednodušení daní pro živnostníky (.PPT, 210 kB)(.PDF, 212 kB)

Nejčtenější