CZ EN

ECOFIN: Ministři diskutovali o nových fiskálních pravidlech a návrhu balíčku DPH v digitálním věku

Ministři financí EU jednali na Radě ECOFIN v Lucemburku o revizi současných pravidel rozpočtového dohledu. Dále proběhla první politická diskuse k návrhu balíčku DPH v digitálním věku, který Komise předložila v závěru českého předsednictví. 

Na jednání Rady ECOFIN se rozběhla debata o návrhu legislativního balíčku DPH v digitálním věku, který mění evropské standardy v oblasti vykazování transakcí. Jeho hlavním cílem je boj s daňovými podvody a snížení administrativní zátěže podniků u přeshraničních transakcí. „Souhlasím s využitím digitálních technologií pro vykazování přeshraničních transakcí, nicméně při zavádění nových systémů je nutné zohlednit implementační náklady jak pro stát, tak především pro podnikatelskou veřejnost. Za klíčové proto považuji vyhodnocení nákladů a řádné otestování nových systémů před jejich zavedením. Důležitá je také dostatečně dlouhá doba pro uvedení do praxe,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura. 

V tomto ohledu ministr Stanjura rovněž podpořil dánskou ministryni financí Stephanie Lose, která upozornila na potřebu důsledného vyhodnocování nákladů spojených se zaváděním nových unijních předpisů a apelovala na skutečně důkladné zpracování dopadových studií, které by měly objektivně zhodnotit finanční výdaje spojené se zaváděním nových opatření v praxi. Tento apel dánské ministryně se setkal s pozitivním ohlasem u řady členských států. 

Ministři financí dále diskutovali o legislativě související s revizí fiskálních pravidel. V centru debaty bylo hledání cesty k zajištění udržitelných veřejných financí, které zajistí stabilitu a udržitelný růst ve všech členských státech EU. „Potřebujeme spolehlivá, transparentní, snadno měřitelná a závazná fiskální pravidla, která zajistí rovné zacházení se všemi členskými státy. Musíme být ale opatrní při sestavování reformních a výdajových priorit ve víceletém horizontu, aby nám nebránily ve fiskální konsolidaci nebo v reakci na změnu objektivních okolností,“ uvádí ministr Stanjura, který zároveň varoval před rizikem opožďování fiskální konsolidace. „Konsolidaci veřejných financí nelze stále odkládat. Proto naše vláda představila Ozdravný balíček pro roky 2024 a 2025 a nerezignuje ani na úspory ve státním rozpočtu pro zbytek letošního roku,“ doplnil ministr Stanjura.

V souvislosti s revizí fiskálních pravidel ministr financí Stanjura připojil svůj podpis pod výzvu k rozpočtové odpovědnosti, kterou inicioval německý ministr financí Christian Lindner. Uvedený text byl tento týden zveřejněn v evropských denících. Dalšími spolusignatáři textu jsou kromě zástupců Německa a České republiky i ministři financí Dánska, Bulharska, Chorvatska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Rakouska a Slovinska.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.