CZ EN

Zájem o Dluhopis Republiky rozhodně nebyl vlažný

Reakce na: „Zájem o dluhopisy vlažný“
Právo | 22.1.2019 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 2 | Autor: (svj)

V první emisi Dluhopisu Republiky objednali občané od státu cenné papíry za 3 076 738 017 Kč. Počet žádostí o úpis dosáhl 7131. Ministerstvo financí hodnotí takovýto zájem jako značný a v nepřetržitém prodeji státních dluhopisů pro občany bude samozřejmě pokračovat i nadále, a to druhým upisovacím obdobím, které je stanoveno na 21. ledna 2019 – 15. března 2019.

Cílem emise dluhopisů nebylo maximalizovat prodeje státních dluhopisů, ale nabídnout občanům konzervativní a stabilní formu zhodnocení svých úspor za srovnatelných podmínek, jaké mohou využívat i velké finanční skupiny.

Ministerstvo financí před startem první emise deklarovalo, že do dosažení 5% podílu Spořicích státních dluhopisů na celkové výši dluhu, neplánuje emise Dluhopisu Republiky ukončovat. Tato hranice by při současné výši státního dluhu představovala cca 80 miliard. Z porovnání množství dluhopisů prodaných v rámci první emise s částkou 80 mld. Kč rozhodně nelze vyvozovat, že dosavadní zájem „byl vlažný“. Ministerstvo financí se proti takovému hodnocení ohrazuje.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář