CZ EN

Schillerová: Stát si nebude půjčovat, když má peníze na účtu

Rozhovor s Alenou Schillerovou, ministryní financí
Právo | 16.4.2019 | Rubrika: Trhy & ekonomika | Strana: 14 | Autor: Jan Holý

* Proč došlo k přesunu peněz z privatizačního účtu do rozpočtu letos tak brzy?

Takzvané prostředky z výnosů privatizace, které jsou aktuálně tvořeny z převážné části dividendami ČEZ a dalších majetkových účastí státu, jsou dlouhodobým a stabilním příjmem státního rozpočtu. Nejedná se o žádnou rezervu, nikdy se o žádnou rezervu nejednalo. Bylo by naprosto absurdní, aby stát své legitimní příjmy nevyužíval, nechával je ležet ladem a zároveň si na svůj provoz půjčoval na finančních trzích. Zdůrazňuji, že částka 18 miliard korun je součástí příjmů státního rozpočtu na letošní rok, a tedy musí být do příjmů státního rozpočtu poslána.

* Převod peněz nebyl ale v minulosti tak jednoduchý…

Možnost převádět tyto takzvané prostředky z výnosů privatizace do státního rozpočtu byla uzákoněna již od roku 2012. Každoročně bylo do rozpočtu převáděno průměrně 10 miliard. Tento zákon z roku 2012 výrazně napomohl k efektivnímu nakládání s volnou finanční likviditou státu. Pro úplnost je potřeba dodat, že tyto prostředky byly využívány ještě před rokem 2012, a to vždy na základě rozhodnutí vlády.

* Na co se využívaly?

Například již v roce 2007 investovala vláda z tohoto účtu do oblastí nesouvisejících s privatizací (zejména do Státního fondu dopravní infrastruktury) 21 miliard, o rok později to bylo dokonce téměř 34 miliard. Je tedy evidentní, že tyto příjmy opravdu nebyly žádnou rezervou, tím méně rezervou na důchody, jak je zcela demagogicky prezentováno opozicí. Kdo si to myslí, se měl ozvat v roce 2002, když byly příjmy z privatizace téměř 130 miliard, nebo v roce 2005, když to bylo 110 miliard, a ani 40 miliard z roku 2008 nebylo málo. Hovořit dnes, kdy jsou tyto příjmy v podstatě omezeny na rok od roku klesající dividendu od ČEZ a v součtu tvoří zhruba desetinu příjmů z let 2002 či 2005 a ani ne polovinu z roku 2008, o rezervách státu, je argument přitažený za vlasy.

* Převod těchto peněz není dnes ničím omezen?

Jedinou podmínkou, která k převodu výnosů z privatizace do rozpočtu musela být podle zákona z roku 2012 splněna, je záporné saldo důchodového systému. Tato technická podmínka v roce 2018 nenastala, protože byl systém po mnoha letech v přebytku. MF jako zodpovědný hospodář vyřešilo tuto absurdní situaci jednoduchou a logickou novelou, která usnadňuje převádění peněz z jedné státní kapsy do druhé. Tuto novelu schválila Sněmovna loni v prosinci. Díky ní tyto prostředky nezůstanou nečinně ležet a mohou být smysluplně a transparentně využity na investiční či sociální potřeby podle aktuálního stavu hospodářství.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.