CZ EN

ČR již zavedla dluhovou brzdu do svého právního systému

Reakce na: Deficit 40 miliard? V současné situaci měl být rozpočet vyrovnaný, míní analytici
Datum: 20.05.2019 | Zdroj: novinky.cz | Rubrika: Ekonomika | Autor: bož

Ministerstvo financí reaguje na tvrzení, že Česko by po vzoru Švýcarska nebo Německa mělo zavést mechanismus tzv. dluhové brzdy.

V České republice platí od února 2017 zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, jehož přijetím byla do právního řádu ČR transponována podstatná část evropské směrnice o požadavcích na rozpočtové rámce členských států. Zákon v sobě obsahuje hned několik fiskálních pravidel, neboť je vyžadováno pokrytí celého sektoru vládních institucí.

Pro státní rozpočet a rozpočty státních fondů platí pravidlo strukturální bilance, které určuje státnímu rozpočtu a státním fondům maximální možné výdaje, tzv. výdajové rámce, kompatibilní se střednědobým rozpočtovým cílem. Střednědobý rozpočtový cíl je vyjádřen jako saldo bez vlivu hospodářského cyklu a jednorázových a jiných přechodných opatření a pomáhá zajistit jak dostatečný prostor pro působení automatických stabilizátorů, tak udržitelné veřejné finance.

Zmíněný zákon obsahuje rovněž pravidlo, které v našich podmínkách nazýváme „dluhová brzda“. To reaguje na případ, kdy by i přes pravidlo strukturální bilance dluh vzrostl nad úroveň 55 % HDP se zohledněním rezervy z financování státního dluhu. Pak zákon vyžaduje schválení vyrovnaných resp. dlouhodobě udržitelných rozpočtů všech institucí v sektoru vládních institucí. ČR již má dluhovou brzdu ve svém právní systému, přičemž při tvorbě zákona vycházela i ze švýcarské úpravy.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.