CZ EN

Revoluční změny v hazardu přináší ovoce

Zdroj: Aktualne.cz | Datum: 28.7.2017 | Rubrika: Názory

Na adresu nového zákona o hazardních hrách se čas od času ozývají malomyslné kritiky. Přitom výsledky zákona i dalších opatření ve všech oblastech hazardu jednoznačně svědčí o úspěchu. Čísla hovoří sama za sebe. Za rok zmizelo přes 1000 kamenných provozoven a 50 ilegálních provozovatelů na internetu. Na odvodech z hazardu stát získal bezmála o 3 miliardy korun více.

V kamenných provozovnách jsme se s kolegy pustili do práce na zlepšení alarmujícího stavu hazardního hraní, jakmile jsme na jaře 2014 nastoupili na Ministerstvo financí. V Česku bylo téměř 60 000 automatů, což nás v poměru k počtu obyvatel řadilo někam na úroveň Las Vegas. Prakticky v každé druhé hospodě měl člověk možnost za jediný večer prohrát celou výplatu v bedně s točícími se válci. Neznám lepší podhoubí pro pád do dluhové pasti a rozpad rodin. Proto jsme si vyhrnuli rukávy a za tři roky jsme 20 000 automatů v návaznosti na vyhlášky obcí zrušili. Překvapení provozovatelé si proto v prosinci 2016 hromadně požádali podle starého zákona o vydání tisíců dalších povolení na automaty, kterými se „předzásobili“ na rok 2017, kdy postupně řada starých povolení vyprší. Podle starého zákona jsme jim povolení museli vydat, ovšem udíleli jsme je na nejkratší možnou dobu, na 1 rok. Dočasný nárůst povolení tak skončí na začátku roku 2018 a podle odhadů se dostaneme k číslu 40 000 automatů tedy polovině oproti neuvěřitelným 80 000 automatů ze zlatých časů hazardu. Obce tak konečně mohou plně rozhodovat o tom, zda hazard na svém území chtějí či ne, popřípadě mu mohou vyhradit pouze konkrétní lokality a vymýtit jej např. z okolí škol, nemocnic či sportovišť.

Ještě důležitější než počet automatů je počet provozoven. Vejdu-li jednou do herny, není až tak podstatné, jestli tam na mě bliká 5 nebo 35 automatů. Mnohem podstatnější je, jestli je ve městě 30 automatů soustředěno v jedné herně nebo je v deseti nonstop barech v každé čtvrti po třech automatech a hazard tak láká i běžné lidi, kteří jdou do hospody na oběd nebo na pivo. V tomto ohledu hovoří doporučení adiktologů a psychologů zcela jednoznačně a velmi pozitivní je stoupající počet obcí s plošným zákazem hazardu, tedy bez heren. V důsledku přísnější regulace tak počet heren setrvale klesá. Za obrovský úspěch ve snižování dostupnosti hazardu považuji, že od loňského roku jich skončilo přes tisíc. Příští rok jich podle odhadů zmizí dalších 1500 až 2000. Ne všechny herny samozřejmě respektují zákon a v souladu s ním svou činnost ukončují. Celní správa proto aktivně využívá svých nových pravomocí, provedla už přes 700 kontrol, zabavila stovky automatů a několik milionů korun. V tomto trendu bude nadále pokračovat.

Za další z obrovských úspěchů při regulaci hazardu považuji skutečnost, že se v loňském roce podařilo vyinkasovat od hazardních provozovatelů o téměř 3 miliardy více než v roce 2015, čímž suma vybraných odvodů narostla na rekordních 10,5 miliardy korun. Vedle toho provozovatelé navíc využili zákonné možnosti a dalších 700 milionů zaslali Českému olympijskému výboru namísto státu. Bezmála 3 miliardy navíc přišly do státní pokladny v důsledku dvou faktorů. Vzpomeňme si na podzim 2015, kdy hazardní lobbisté krmili média demagogiemi, jež ochotně opakovali i někteří zákonodárci že navýšené sazby loterního odvodu od ledna 2016 přivedou jejich chlebodárce na mizinu a prakticky veškerý hazard se přesune do ilegálu. Opak je pravdou. Na ministerstvu neevidujeme jediný automat odhlášený z provozu kvůli „rdousivé“ výši sazeb. Navýšení nízké sazby loterního odvodu z 20 na 28% a denního poplatku z 55 Kč na 80 Kč rozdýchali hazardní provozovatelé bez problému. Druhým faktorem, který jasně vyvrací servírovanou snůšku bludných argumentů z jejich strany je zjevný přesun obrovské části prostředků k legálním provozovatelům, kteří také mnohem více sázek musí přiznávat a danit. V některých oblastech činil nárůst až jednu třetinu.

Konečně, internetové hraní přestalo být šedou zónou bez jakýchkoliv pravidel a mantinelů. Ještě koncem roku 2016 jsme evidovali 55 webů bez české licence lákajících české hráče. Dvacet z nich ukončilo svou činnost hned po novém roce a třicet dalších ji ukončilo poté, co jejich provozovatelé zjistili, že by nekompromisnost nového zákona mohla dopadnout i na ně. Se zbylými pěti nejotrlejšími jsme na ministerstvu zahájili správní řízení o zablokování nelegální stránky. Dva zareagovaly stažením nabídky a doposud pouze jedno jediné řízení dospělo tento týden k zablokování nelegální stránky. Svědomitě tak mohu říci, že se ani v nejmenším nenaplnily černé předpovědi, že nový zákon zavádí cenzuru českého internetu. Samotná zákonná možnost blokace nelegální stránky v kombinaci s ostatními zákonnými opatřeními – provozovatelé porušující zákon doposud dostali pokuty v celkové výši 185 milionů korun – má velmi dobrý preventivní efekt. Čtyři české a jedna zahraniční firma mezitím obdržely licence na dohromady osm typů her pro české hráče a do budoucna očekávám další rozšíření legální nabídky her, protože další firmy o licence průběžně žádají.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.