CZ EN

Poskytovat biometrické údaje bankám lidé nemusí

Ministerstvo financí se důrazně ohrazuje proti nepravdivým informacím, které zazněly v tendenční reportáži pořadu Zprávy FTV Prima dne 17. 1. 2017 ohledně identifikace klientů při provádění elektronických plateb podle nového zákona o platebním styku.

  • V žádném případě není pravda, že lidé budou podle nového zákona muset při platbách na internetu potvrdit svou identitu otiskem prstu, selfie nebo jiným biometrickým údajem. Stávající systém zadání hesla a ověřovací SMS zprávy je zcela dostačující a vyhovující novému zákonu. Lidé si tedy nemusí pořizovat žádné čtečky otisků prstů či kamery. Mohou však využít nové technologie založené na biometrii, pokud sami chtějí a pokud jim banky takovou možnost nabídnou. Zákon však použití biometrie lidem ani bankám nenařizuje.
  • Rovněž není pravda, že Ministerstvo financí v tichosti předložilo návrh zákona o platebním styku Poslanecké sněmovně. Návrh zákona byl v prvním lednovém týdnu předložen pracovním komisím Legislativní rady vlády a následně o něm bude jednat vláda. Teprve po schválení vládou může být návrh zákona předložen Poslanecké sněmovně. Dále není pravda, že návrh zákona nebude či nebyl vpuštěn do připomínkového řízení. K návrhu zákona proběhlo standardní připomínkové řízení spolu s veřejnou konzultací v listopadu 2016.

Ministerstvo financí připomíná, že pravidla, která zavádějí tzv. silné ověření uživatele u internetových plateb, existují jako doporučení Evropského orgánu pro bankovnictví již od prosince 2014. Řada bank se tímto doporučením řídí a zavedla tzv. ověřovací SMS, které klienti běžně používají. Změnou je pouze to, že nová směrnice o platebních službách zavádí nynější dobrovolný standard jako povinnou normu. Využití biometrických údajů je ve směrnici i v novém zákoně stanoveno jako možnost, aby regulace nebránila využívání nových technologií. Nakládání s biometrickými údaji navíc za všech okolností podléhá české i evropské legislativně ochrany osobních údajů. Jestliže by sběr osobních údajů nevyhověl požadavkům na bezpečnost, pak je touto legislativou zakázán.

Ministerstvo financí skutečně navrhlo vládě, aby zvážila, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o projednání návrhu nového zákona o platebním styku v prvním čtení. Důvodem je skutečnost, že s ohledem na blížící se volby do Poslanecké sněmovny a povinnost transponovat směrnici o platebních službách do 13. ledna 2018 není pravděpodobné, že by se jinak zákon stihl schválit v uvedené lhůtě. Návrh zákona je totiž především transpozicí unijního práva a povinnost transpozice směrnice o platebních službách vyplývá pro Českou republiku z jejího členství v Evropské unii.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.