CZ EN

Martin Janeček pro Roklen24: EET funguje velmi dobře

Rozhovor s Martinem Janečkem, generálním ředitelem Finanční správy
Zdroj roklen24.cz | 23. 1. 2017 | Rubrika: Rozhovory | Autor: Jaroslav Průcha


Systém elektronické evidence tržeb (EET) funguje velmi dobře. Pokud někdo EET kritizuje, měl by přijít s rovnocennou, nebo ideálně s účinnější alternativou, která narovná podnikatelské prostředí a zlepší výběr daní. Serveru Roklen24 to sdělil generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. Dodává, že sankce jsou i v zákoně nastavené, aby měly odstrašující, ne devastující účinek.


R24: Jak podle Vás systém EET funguje technicky?

Systém funguje velmi dobře. Doba odezvy na straně Finanční správy se pohybuje v řádech milisekund, žádné čekání u pokladen na účtenku, jak odpůrci lidi strašili, se neděje. Podnikatelé mají k dispozici on line přehled o svých tržbách, což často kvitují s povděkem.


R24: Jaký byl největší problém EET od ostrého provozu?

Zatím jsme z technického hlediska nenarazili na nic zásadního, co bychom udělali jinak. Jediný výpadek, který jsme měli, trval asi půl hodiny, týkal se jen poloviny přijímaných účtenek a skutečně nepředstavoval žádný podstatný problém. Situace se rychle vyřešila a systém šlape, jak má. Vedle této kritické části systému zpracovávajícího účtenky s EET úzce souvisí i portál FS, přes který si podnikatelé například registrují své pokladny. Tento portál byl několikrát krátkodobě nedostupný. Zde je však třeba zdůraznit, že tomu tak bylo i z důvodu plánovaných instalací.


R24: Jak vnímáte reakce kritiků a zastánců EET? Je například něco, v čem byste dal kritikům EET za pravdu?

Já mám konstruktivní kritiku rád. Nebráním se jí a jsem ochoten dlouze se o problému bavit a polemizovat, když to dává smysl. Někteří třeba kritizují postupný náběh, rozfázovaní. Proč já musím evidovat už teď a jiní až za tři měsíce. To mi trochu smysl dává, ale tady hrozilo minimálně jedno riziko, a to, že bude mít podnikatelská veřejnost v případě jediné vlny problém s připravením se na tuto povinnost. Nevěřím ani tomu, že delší doba na přípravu by toto riziko snížila, což vidíme i u náběhu nyní se blížící druhé vlny, kdy velmi mnoho podnikatelů řešení EET nechává na poslední chvíli a díky rozfázování na čtyři vlny je toho stresu v případě těch, kteří to nechají na posledních chvíli čtyřikrát méně než v případě, že by tato povinnost nastala v jediném okamžiku pro všechny.


R24: Za EET se naopak postavil Svaz průmyslu, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Hospodářská komora nebo Svaz obchodu a cestovního ruchu. Tyto organizace byly Andreji Babišovi oporou. Čím si to vysvětlujete?

Tyto organizace zastupují podnikatele, u nichž převažuje zájem na rovných podmínkách v dravém konkurenčním prostředí, kde se denně pohybují. Nechtějí být v byznysu diskriminování tím, že poctivě tržby přiznávají a daní. Takováto situace je naprosto absurdní a já to naprosto chápu. Komu by to nevadilo? Jsem za jejich podporu upřímně rád.


R24: Finanční správa zrušila web pro oznamování nevydané účtenky z EET. Jaké byly pro tento krok hlavní důvody?

Šlo o jednoduchý formulář, vyvěšený na Daňovém portálu, který Finanční správa nabídla veřejnosti, aby v rámci projektu EET mohla na jednom místě sdělit svá oznámení. Občané totiž Finanční správě úplně běžně a naprosto spontánně posílají různá oznámení, nejenom o EET. Posílají je poštou, elektronickou cestou na adresy finančních úřadů nebo přijdou a oznámí různé věci na finančním úřadu osobně. Snaha byla řešit ta oznámení systémově, na jednom místě. A namísto toho, aby se mluvilo o tom, jak projekt EET dobře funguje, jak to pomůže narovnat podnikatelské prostředí a zlepšit výběr daní, tak si někdo usmyslel, že tím nejdůležitějším na celém EET je formulář hlášení nevydání účtenky. Přitom tenhle formulář je v rámci celého projektu skutečně naprosto marginální záležitost. A aby tato marginálie neoprávněně nedehonestovala celý úspěšný projekt, raději jsme formulář z Daňového portálu stáhli.


R24: V rozhovoru pro Hospodářské noviny (14. prosince) jste uvedl, že půlmilionové pokuty za porušení EET byste neobhájili. Ze začátku budou nižší. Jaký vývoj v případě očekávat?

Sankce jsou tak i v zákoně nastavené, aby měly odstrašující, ne devastující účinek. Jde jen o prosté dodržování nastavených pravidel hry, nic víc. Kdo je ctí, nemá problém. Každému je snad jasné, že bez sankcí by byl jakýkoliv zákon bezzubý. Jednotlivá porušením povinností v souvislosti s EET budeme vždycky posuzovat se zohledněním všech okolností, za jakých k porušení došlo. Přihlédneme například k tomu, jestli se jedná o první nebo desáté porušení, jestli je to jen porušení formální nebo jde o porušení závažné, atd. Pokud někdo zcela vědomě neeviduje, ačkoliv by měl, nemůže čekat shovívavost z naší strany. Pokuta se může v takovém případě postupně vyšplhat i na tu nejvyšší půlmilionovou hranici nebo v extrémních případech můžeme takovou provozovnu i uzavřít.


R24: Proti EET podnikatelé demonstrovali v prosinci na Václavském náměstí. Jak vnímáte jejich kritické výtky vůči EET?

Právem každého občana demokratického státu je svobodně vyjadřovat své názory. Pokud ale někdo kritizuje EET, měl by podle mého názoru přijít s rovnocennou, nebo ideálně s účinnější alternativou, která narovná podnikatelské prostředí a zlepší výběr daní. Neslyšel jsem, že by někdo z nich s něčím takovým přišel. Nepřichází-li s lepším řešením, tedy s žádným řešením, pak jim asi dřívější stav vyhovoval, a pak se můžeme ptát proč?


R24: Pravicová opozice EET kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Máte informaci, kolik z nich ukončilo činnost?

Statistiky o počtu zaniklých a nově vzniklých podnikatelských subjektech existují. A hovoří o tom, že žádné drama se nekoná. Každý rok řada firem a živnostníků ukončí svoji činnost, a spoustu nových vznikne. Je otázkou, v kolika případech bylo EET skutečně tou jedinou příčinou ukončení podnikání. Podle mých poznatků k ukončení došlo většinou z důvodu dlouhodobé nerentability nebo z osobních důvodů, například odchod do důchodu, tedy bez ohledu na EET. Ale teď se odpůrcům prostě hodí spojovat to účelově s EET.


Martin Janeček (37) vystudoval ekonomiku a management na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Ve Finanční správě pracuje od roku 2003, kdy nastoupil na Finanční úřad pro Jihočeský kraj. Zaměřoval se na rozkrývání daňových podvodů – zejména v oblasti DPH a odhalování praní špinavých peněz. Navrhl a vytvořil systém proti karuselovým podvodům prostřednictvím zajišťování majetku. Od října 2014 pokračuje v boji proti daňovým podvodům ve funkci generálního ředitele Generálního finančního ředitelství.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.