CZ EN

Kalouskovo tempo rušení automatů? Desetina přístroje denně

Článek Andreje Babiše, ministra financí
Zdroj: 10.10.2015, Parlamentní listy.cz

Poslanec Miroslav Kalousek se v současnosti otevřeněji než kdykoliv předtím postavil na stranu hazardní lobby a - za bdělého dohledu senátora a majitele loterijní společnosti Synot Ivo Valenty ze sněmovní galerie - obstrukcemi blokuje prosazení zákona zvyšujícího zdanění hazardu. Svou symbiózu s hazardním průmyslem se proto snaží popřít alespoň statistikami, které mají dokazovat, jak že se za svého ministrování při rušení hracích automatů činil a jak je pod mým vedením Ministerstvo při tomto rušení pomalé. Jeho statistiky jsou samozřejmě scestné a jejich výklad účelový. Podíváme-li se na skutečná čísla, zjistíme, že přátelství Miroslava Kalouska s hazardem stojí na ještě pevnějších základech, než se původně zdálo.

Vtip je v tom, že Ministerstvo financí ruší licence na provoz hracích automatů dvěma způsoby. Za prvé; Na žádost samotných provozovatelů, kterým Ministerstvo musí podle zákona automaticky vyhovět. Druhou situací je rušení z moci úřední poté, co obec vydá restriktivní vyhlášku. Zde jde na rozdíl od první situace o rušení proti vůli provozovatelů přístrojů. A ti pochopitelně v rámci řízení využívají všechny myslitelné i nemyslitelné opravné prostředky, aby rozhodnutí o zrušení co nejvíce oddálili.

Asi málokoho nepřekvapí, že z moci úřední bylo za úřadování pana Kalouska zrušeno za tři roky pouze 74 zařízení, což je v průměru jedna desetina automatu denně. Pro srovnání, za necelé dva roky, co jsem ve funkci já, bylo zrušeno z moci úřední celkem 7991 povolení, což představuje 13 zrušených zařízení denně.

Čísla pana Kalouska tedy nejen, že nekorespondují se skutečností, ale také účelově míchají hrušky s jablky. Pohled na skutečná čísla odhaluje opravdové tempo rušení (lépe řečeno nerušení) z moci úřední za ministra Kalouska, které dosáhlo „závratné“ rychlosti 3 automatů za měsíc. To leccos napovídá i o skutečných motivacích současného chování opozičního poslance při projednávání sazbové novely k hazardu.

Naopak mou jasnou instrukcí sekci pana náměstka Závodského bylo co nejrychleji pomoci obcím na území České republiky v jejich úsilí zmenšit počet automatů na svém území. Předložená čísla jasně ukazují, kdo z nás dvou – jestli já nebo Miroslav Kalousek - je a není ovládán hazardní lobby.

Andrej Babiš, ministr financí ČR

Porovnání rušení z moci úřední u technických herních zařízení (THZ) povolených MF
Ministři financí ČR Vybrané období Celkový počet pravomocně zrušených THZ Průměr zrušených THZ za 1 den
Miroslav Kalousek 13.7.2010 až 10.7.2013 74 0,1
Jan Fischer 10.7.2013 až 29.1.2014 525 2,6
Andrej Babiš 29.1.2014 až současnost 7991 13

 

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář