CZ EN

Rozhovor s Liborem Kazdou, ředitelem FAÚ, ze dne 15.4.2014

Rozhovor s Liborem Kazdou, ředitelem Finančního analytického útvaru.
Zdroj: echo24.cz | Datum: 22.4.2014 | Rubrika: | Autor: Jan Kálal

Více než miliarda korun zajištěných na účtech a přes 150 podaných trestních oznámení. To jsou výsledky Finančního analytického útvaru (FAÚ) za první čtvrtletí letošního roku, které v rozhovoru pro ECHO24.cz představil jeho ředitel Libor Kazda. K dobrým výsledkům podle něj přispívá také „současná nálada ve společnosti a snahy daňové i celní správy a policie, které zvýšily intenzitu práce“.


* Kolik má FAÚ vlastně zaměstnanců?

V tuto chvíli 38 včetně mě.


* Vidíte to po dvou měsících, kdy jste jeho ředitelem, jako dostatečnou cifru?

Je to dostatečná cifra. Nejsem zastáncem toho, že bychom měli z FAÚ dělat velký úřad. Ale pana ministra Babiše jsem v pátek požádal o posílení o tři tabulková místa. Je to především kvůli rozšíření práce směrem k daňové problematice tak, abychom byli schopni pokrýt veškerou související činnost.


* Ministr financí Andrej Babiš (ANO) často opakuje, že právě podvody v daňové oblasti – na DPH a spotřební dani – jsou velkou rezervou při plnění státního rozpočtu. Tito tři noví lidé vám tedy mají pomoci naplnit jeho vizi?

Určitě. Spolupráce s daňovou a celní správou se stále rozvíjí. Na FAÚ musíme zpracovávat stále více informací a postoupit je dál. Proto je třeba, aby tu byli lidé, kteří se budou věnovat jen této problematice a nebudou zahlcováni něčím dalším.


* V boji proti daňovým únikům má pomoci nová Kobra. Virtuální koordinační centrum, ve kterém navážou užší spolupráci experti z řad policie, celníků a berních úředníků. FAÚ součástí Kobry přímo nebude. Jak se bude na spolupráci podílet?

FAÚ není součástí dohody, kterou ministři financí a vnitra uzavřeli. Jsou tam tři strategické útvary, které se problematikou zabývají. My budeme pokračovat v tom, co jsme dělali doteď. Máme úzkou spolupráci jak s daňovou, tak s celní správou ve vyhodnocování informací o možném zneužití systému správy daní i případném zneužití systému bankovního sektoru. Věci pak předáváme dále, máme k tomu i zákonné podmínky. Takto je to ideální.


* Výsledky FAÚ se v uplynulých letech výrazně zlepšovaly. Počet podaných trestních oznámení se zvýšil z několika desítek na stovky, rostl i objem zajištěných peněz. Je to podle vás trend, který bude do budoucna pokračovat? Nebo přijde zlom a pokles?

Mám výsledky za první letošní čtvrtletí. Vypadá to, že tyto statistické ukazatele budou minimálně stejné, ale spíš ještě vyšší. Nižší čísla určitě nebudou. Trestní oznámení se posunula i díky kvalitě pracovníků, analytickou činností se dokážeme dobrat blíže věci. Přispívá k tomu také současná nálada ve společnosti a snahy daňové i celní správy a policie, které zvýšily intenzitu práce v dané oblasti. Daří se nám proto trestní oznámení lépe zpracovávat. S tím potom úzce souvisí zajišťování finančních prostředků.


* Jaké jsou výsledky FAÚ za první čtvrtletí? Kolik jste podali trestních oznámení a zajistili prostředků?

Za první čtvrtletí jsme policii podali 153 trestních oznámení a celkem jsme zajistili finanční prostředky ve výši 1,036 miliardy korun. Z těchto finančních prostředků bylo zajištěno pro finanční správu 111,1 milionu a pro celní správu 169 milionu korun. (Zbylé peníze jsou součástí trestních oznámení u policie. - pozn.red.)


* Média znovu píší o případu ProMoPro, Úřad vlády ČR má nyní zaplatit pokutu přes půl miliardy korun. S kauzou byl spojený i FAÚ, který na pokyn tehdejšího ministra Miroslava Kalouska (TOP 09) zveřejnil detaily o vyvádění peněz. Pokud se v budoucnu objeví obdobně závažný případ, šli byste s ním znovu na veřejnost?

Pokud jde o mou osobu, tak budeme striktně držet linii, že nebudeme komentovat vůbec žádné kauzy ani obsahy trestních oznámení.


* Ani ProMoPro, ani případ neprůhledného solárního byznysu – ČEZ a Amun.Re – se už z FAÚ ven nedostanou?

Za sebe tvrdím, že ne.


* Mluvil jste o tom i s ministrem Babišem?

Určitě můj názor zná a ví, že k věci budu do budoucna i takto přistupovat.


* Nově má vzniknout Centrální registr účtů, který bude spravovat Česká národní banka (ČNB). Nakolik může chystaná novinka usnadnit práci FAÚ? Také budete moci požádat ČNB, aby vám poskytla údaje o účtech, které bude shromažďovat?

Centrální registr účtů vidím jako velmi přínosný. O jeho zřízení stojí hlavně ministerstvo financí a vnitra, které mají útvary zpracovávající informace z bankovního sektoru. Pro FAÚ to bude určitě zlepšení v tom, že bude moci, po informaci z Centrálního registru účtů, vznést cílený dotaz. Nebude muset obesílat všechny finanční instituce. Budeme se moci na jednom místě zeptat, jaké všechny bankovní produkty daný subjekt má a kde je má. Do přijetí nezbytné legislativy a zřízení registru budeme využívat systém, který nabízí Česká bankovní asociace (ČBA). Jde o přístup k jednotnému formuláři k zjišťování informací prostřednictvím datových schránek. Minulý týden při jednání náměstkyně Simony Hornochové a ČBA, kde nám byl tento systém prezentován, jsme se domluvili, že FAÚ pro ministerstvo financí pilotně vyzkouší, jak tato varianta doopravdy funguje.


* Budete tedy první z ministerstva, kteří budou věc testovat?

Ano. Chtěli bychom začít v co nejkratší době. Do měsíce, maximálně do dvou tak, aby vše běželo.


* Do léta byste tedy měli být už na tento systém napojeni?

Stoprocentně. Protože jde o využití datových schránek, je to poměrně jednoduché. Jde o to, abychom si pořídili vstupní software, zavedení by mělo být doopravdy rychlé.


* K jakým datům takto získáte přístup?

To je ještě na jednání. Systém v tuto chvíli využívají exekutoři, kteří mají svůj přístup. My budeme mít možnost nastavit si, jaká data budeme požadovat. Dolaďuje se to.


* Abyste viděli existenci konkrétních účtů? Jejich zůstatky? Případně i pohyby na nich?

Pohyby asi ne, to pro nás není důležité. V první řadě budeme chtít otestovat, co všechno nám systém může poskytnout. V druhé řadě jak rychle. A ve třetí řadě také, jestli jsou informace natolik ochráněné, abychom mohli říct, že tímto systémem může daňová správa, celní správa a případně i policie v mezidobí fungovat. Bankovní sektor zajímá ochrana jeho dat. Nikdy nebylo ale součástí rozhovoru to, že také žadatelé chtějí mít chráněná svá data – jednotlivé žádosti. A to minimálně na stejné úrovni, o kterou se snaží bankovní sektor.


* Dozví se člověk, že je ze strany FAÚ přes tento systém prověřovaný?

Určitě by se to neměl dozvědět. Právě to bude předmětem testování systému.


* Teď mluvíme o mezidobí před zavedením centrálního registru. Jaké informace byste chtěli získávat z něj?

Nerad bych to rozváděl, věc je teprve v prvopočátku. Ale minimálně by nám systém měl umožnit, abychom zjistili, co má daný subjekt – ať už firma nebo jednotlivec – za bankovní produkty a kde je má. Případně zůstatek nebo i krátkodobé pohyby na účtech. To jsou však věci, které jsou ještě v jednání. Jde o to, zda a jak rychle bude bankovní sektor umět takové informace do registru dávat. Pokud by to bylo zpožděné, ztrácel by se smysl a efekt rychlejší práce. Pak by bylo efektivnější získat rychle informace o tom, kde dané účty jsou, a dál se ptát už v konkrétní bance.


* V minulosti jste měl jako vyšetřoval na starosti například kauzu vytunelovaných CS Fondů. Dokážete zkušenosti z této éry nějak zúročit právě na FAÚ?

Určitě ano. V minulosti jsem zažil, že když se dotážete do banky na některého obviněných a provádíte finanční šetření, druhý den vám volají advokáti. Chtějí vědět, proč se vůbec policie ptá. Potom takové šetření pozbývá smysl. Centrální registr účtů může pomoci tomu, aby se takové věci do budoucna neděly.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.