CZ EN

Kdo je trafikant a kdo loutka

Zdroj: Hospodářské noviny | 9.7.2014 | Rubrika: Názory | Strana: 8

Komentátor Hospodářských novin David Klimeš se připojil do řady těch, kteří mají za to, že „Andrej Babiš ovládl dozorčí radu ČEZ“. A nejen to. Kromě dozorčí rady prý ovládám také Vládní výbor pro personální nominace, který prověřuje odbornost navrhovaných kandidátů do dozorčích rad. V textu se objevují slova jako „trafiky“ a „loutky“, což by se některých lidí mohlo dotknout.

Aby ministerstvo financí mohlo dle zákona vykonávat akcionářská práva v ČEZ, musí mít o jeho hospodaření relevantní informace, jinými slovy, musí mít v dozorčí radě zástupce, kteří se vyznají v účtech, ve smlouvách a v předmětu podnikání, tedy v energetice. Takové odborníky jsme také nabídli vládnímu výboru pro personální nominace.

Výbor má tři členy, každý je nominován jednou koaliční stranou. Yvona Charouzdová, nominovaná za ANO, je jedním z nejzkušenějších headhunterů v České republice, což není můj výmysl, ale názor lidí, kteří v jejím oboru pracují. S hnutím ANO nemá nic společného, není tedy ani mojí loutkou. Nevím také, jak bych mohl ovládat další členy vládního výboru nominované za ČSSD a KDU-ČSL.
V čele dozorčí rady ČEZ mimochodem zůstává bývalý šéf Akademie věd profesor Václav Pačes, který je nominován za ČSSD. Odvážil by se jemu komentátor tvrdit, že jde o trafikanta? S hnutím ANO nemají nic společného ani další členové rady – bývalý šéf Čepra Jiří Borovec a bývalý zaměstnanec ČEZ Lubomír Charvát.

Vládní výbor schválil i nominaci Jiřího Tyce, který kandidoval za hnutí ANO do sněmovny ve Středočeském kraji. Tyc celý svůj profesní život pracuje v energetice, dodnes pracuje v dceřiné společnosti ČEZ jako ředitel divize. Je to trafikant, nebo odborník?

Ministerstvo financí v dozorčí radě přímo zastupují Petr Blažek, který vede odbor strategických majetkových účastí, a první náměstek ministerstva financí Lukáš Wagenknecht. S hnutím ANO nemají nic společného. Nabízím jim tedy trafiky za to, že zastupují ministerstvo financí? To nedává smysl.

Rozhodně také nesouhlasím s tím, že by se někde něco zákulisně vyjednávalo.

Poprvé jsme jako ministerstvo nedosazovali nominandy do dozorčí rady na základě stranického klíče. Nerozdávali jsme trafiky, takže ani nebylo co „zákulisně vyjednávat“.

***

Poprvé jsme jako ministerstvo nedosazovali nominandy do dozorčí rady na základě stranického klíče. Nerozdávali jsme trafiky.

 

Andrej Babiš,
ministr financí

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář