CZ EN

Kalousek: Na penzi si musíte povinně spořit, říkám to i svým dětem

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem, ministrem financí.
Zdroj: iDNES.cz | 26.1.2011 | autor: Josef Kopecký


Miroslav Kalousek má vzkaz pro české občany, kteří se bojí povinného spoření na penzi ve fondech. "Můžeme umožnit každému, kdo si to bude přát, aby investoval výlučně do českých státních dluhopisů," říká ministr financí za TOP 09. Chystá zrušení daňového zvýhodnění stravenek či režijních jízdenek. A situace v ODS mu silně připomíná ČSSD za Vladimíra Špidly.

* Už jste svým dvěma dětem řekl, že si na část své budoucí penze budou muset povinně spořit v penzijním fondu, jak se to chystá prosadit vládní koalice?

Říkám jim dlouho - až půjdete jednou do důchodu, vaše penze ze státního pilíře budou neskonale nižší ve vztahu k průměrné mzdě, než je dnešních zhruba 40 procent. A nechcete-li se smířit s propadem životní úrovně, tak si celý život musíte odkládat část své spotřeby na budoucí stáří. Co je největší hřích politické reprezentace vůči mladým, je to, že nemají dost informací, jak velká bude jejich penze, až půjdou do důchodu. Nyní musí povinně odvádět 28 procent z ceny své práce do průběžného systému, který se solidárně přerozděluje všem důchodcům. Teď jim mohu říci, že budou odvádět o něco méně, ale peníze, které jim zůstanou, nesmí spotřebovat, ale musí si je povinně uložit na své stáří.

* Vypadá to, že se na povinném spoření opravdu domluvíte? Jak jste ostatně daleko v diskusi o penzijní reformě? V nadsázce jste říkal, že vám bude stačit jeden víkend nebo tři večerní porady ekonomických ministrů.

Myslím, že to nebyla nadsázka, komentoval jsem vůli k dohodě dospět a byl to realistický odhad. A protože jsme zatím absolvovali jeden večer, před námi jsou dva nebo necelý víkend. Možná ani ten třetí večer nebude potřeba. Co se týká povinného spoření, TOP 09 ho prosazuje, chceme totiž skutečnou penzijní reformu. Má-li to ovšem vyjít, musí se chovat odpovědně sto procent lidí. Což při vší úctě při dobrovolnosti spoření platit nemusí.

* Počítáte s tím, že tady bude jeden fond, který bude moci investovat jen do státních dluhopisů a do kterého budou moci vložit peníze lidé, kteří fondům nevěří a bojí se, že jim tam někdo ty peníze ukradne?

Nebude to jeden fond. Každý, kdo bude poskytovat tu službu, bude povinen nabídnout nějaké typy produktů - riskantní, standardní i vysoce konzervativní způsob investování, aby se každý mohl svobodně rozhodnout pro investiční strategii.

Pro mě bylo vždy důležité umět lidem odpovědět na otázku - jak nám stát zaručí, že ve fondech o ty peníze nepřijdeme. Státní rozpočet nemůže dát záruku za peníze ve fondech, protože těch tam bude brzy neskonale víc než ve státním rozpočtu, ale můžeme udělat něco jiného, což je ještě větší záruka. Můžeme umožnit každému, kdo si to bude přát, aby investoval výlučně do českých státních dluhopisů. Protože aby je stát neproplatil, tak by musel zbankrotovat a v takovém případě by neměl peníze ani na proplácení penzí z průběžného systému. Státní dluhopisy prostě být proplaceny musí.

* Věci veřejné měly zatím problém s tím, že by snížení odvodů na sociální pojištění státu bylo doprovázeno sjednocením DPH na 19 procentech a zdražením základních potravin. Druhá věc je, že si véčkaři v referendu odhlasovali, že má strana chtít schválení, ale i zdravotní reformy ústavním zákonem. To je pro vás asi nepřijatelné, že?

V současné době diskutujeme s Věcmi veřejnými o výhodách jedné sazby. U potravin by se zvýšení sazby nepromítlo do jejich konečné ceny stoprocentně, zatím odhadujeme, že by jednorázová skoková inflace nepřesáhla čtyři procenta. Věci veřejné argumentují, že pokud by byla jednotná sazba, musely by být sociální kompenzace a k tomu já říkám, že to od začátku nikdo nemyslel jinak. Pravděpodobně bychom museli zvýšit životní minimum. Vnitrostranické referendum Věcí veřejných respektuji, stejně tak by ovšem voliči Věcí veřejných měli respektovat, že s ústavním zákonem nemůžeme souhlasit. Musíme udělat všechno pro maximální míru shody se sociální demokracií, ale nemůže to být pro ni právo veta. I když mi už bylo padesát let, ještě jsem tak nezblbnul, abych dal ČSSD právo veta na penzijní reformu.

Zvýhodnění stravenek a režijních jízdenek zmizí

* Chystáte také nový zákon o dani z příjmu a chcete zrušit různé daňové výjimky. Předpokládám správně, že budete chtít, aby se to týkalo také například stravenek či režijních jízdenek, kvůli čemuž už v minulosti bouřili odboráři?

Je to správný předpoklad. Zákon o dani z příjmu budu prezentovat na přelomu února a března a nechci se dopustit toho, aby se teď diskutovalo o dílčích věcech, se kterými počítám. Ale jistě by každého překvapilo, kdybych chtěl zachovat věci, se kterými nesouhlasím. Parciální benefity by měly zmizet a být nahrazeny jedním zaměstnaneckým paušálem, určitou částkou odečitatelnou ze základu daně na úhradu vašich nákladů s dopravou do zaměstnání či se stravováním. A ten paušál bude pro všechny stejný, ať jsou železničáři nebo hlídači v muzeu.

* To ovšem může být v ulicích docela rušno. V prosinci sice odbory ke svému protestu sehnaly možná méně státních zaměstnanců, než si přály, ale neobáváte se, že s další vlnou reforem zesílí protesty ze strany odborů?

Budeme samozřejmě se sociálními partnery vyjednávat. Ale zrovna tak je naše povinnost provést nezbytné reformy pro stabilizaci veřejných rozpočtů. Podíváte-li se na program TOP 09, my opravdu neděláme nic jiného než to, co jsme říkali před volbami.

* Když jste loni prosadili "povodňovou stokorunu", tedy zvýšení daně z příjmu fyzických osob snížením slevy na dani o 100 korun měsíčně, tedy 1200 korun ročně, řekli jste, že to je jen pro rok 2011. Nenapadlo vás už, že budete chtít, aby vyšší daně platily i dál?

Upřímně řečeno, snížení slevy na dani na poplatníka jsem si původně přál jako stálou změnu. Že to platí jen pro tento rok, je výsledek koaličního kompromisu. Budu to respektovat.

* Jedna otázka k věci, kterou teď řeší hlavně váš stranický kolega, ministr zdravotnictví Leoš Heger. Budete se bavit ve vládě, jak to udělat, aby lékaři z nemocnic, kteří dali hromadně výpověď, opravdu neodešli, jak teď hrozí. Neexistuje přece jen varianta, že by vláda pod tlakem lékařů cukla a dala jim nějaké peníze na platy?

Neexistuje žádná varianta, že by vláda ze státního rozpočtu uvolnila do zdravotního systému nějaké další peníze, v tomhle nelze ustoupit. Hovořím pod dojmem dlouhé diskuse na předsednictvu TOP 09 před jednáním vlády. Mohou existovat úvahy o řešení v rámci systému veřejného zdravotního pojištění, ale teď vám to říci nemohu. V programu TOP 09 je napsáno poměrně pregnantně, že naší snahou je při zajištění kvalitní zdravotní péče pro všechny zlepšit podmínky kvalifikovaného zdravotního personálu. Problém je, že to vyžaduje legislativní systémové změny a ty se nedají schválit hned. Lékaři musí chápat, že zdravotní reforma povede ke zlepšení jejich odměňování, na druhou stranu dopady zákonů budou vidět příští rok či za dva roky. To, že musí reforma zdravotnictví vést ke zlepšení odměňování, o tom není pochyb.

Co se teď děje v ODS, připomíná Kalouskovi situaci v ČSSD za Špidly

* Na to, že má vláda většinu 118 hlasů a můžete si prosadit téměř cokoli, to ve vládě Petra Nečase skřípe při pohledu zvnějšku opravdu více než hodně. Dá se říci, že tahle koalice je rozhádanější než Topolánkova nebo ještě předchozí vlády ČSSD, kde seděli zástupci vaší bývalé strany KDU-ČSL?

To bych neřekl. Každé koaliční vládnutí s sebou nese řadu třecích ploch a problémů. Mám pocit, že to, co se teď děje v ODS, mi připomíná sociální demokracii, když v ní byl předsedou Vladimír Špidla. Tehdy se dohoda s ČSSD hledala velmi těžko, protože se hledala těžko pozice sociální demokracie, teď mám pocit, že se těžko hledá společný názor ODS. Mám pocit, že jsem to už jednou zažil. Také je úplně nové, že jedna z koaličních stran objevuje své priority půl roku poté, co uzavřela koaliční smlouvu.

* Tím myslíte ODS, nebo Věci veřejné?

Teď mluvím o Věcech veřejných. Na své ideové konferenci objevily řadu priorit, které při podpisu koaliční smlouvy neakcentovaly, nejsem si ani jist, že je měly v programu. Ale určitě to není horší než v předchozích koaličních vládách.

* Trochu to vypadá jako permanentní hádka mezi ODS a VV, ve které se TOP 09 začala trochu ztrácet.

Upřímně řečeno pokládám tu koaliční diskusi, která probíhá od poloviny prosince a točí se kolem jediného tématu - policejní prezident - za velmi nešťastnou. Aby reformní vláda vysílala více než měsíc signál, že se trochu nesrozumitelně dohaduje o policejního prezidenta, považuji za medvědí službu. To, že jsme se v té hádce drželi stranou, považuji za správné.

* Podle STEM spadla TOP 09 popularita a jste až za komunisty. Byť je to zatím jeden průzkum, přemýšlel jste už, čím by to mohlo být?

Za prvé by bylo naprosto komické snažit se reagovat analyticky na jeden průzkum. Nicméně že na začátku roku 2011 klesnou preference straně, která své reformní úsilí bere vážně, s tím jsme museli počítat. Leden je první měsíc dopadů změn, které prosadili ministr financí a ministr práce a sociálních věcí. A existují lidé, kteří říkají, že se musí šetřit, ale už nesouhlasí s tím, že by měli šetřit právě oni.

* Zdeněk Tůma, váš kandidát na pražského primátora, má pozici řadového zastupitele. Neuvažuje TOP 09 o tom, že by ho využila jinak, třeba při nějaké rošádě ve vládě?

To je otázka, kterou vracejí do hry jen média. Zdeněk Tůma by byl ozdobou jakékoli vlády, ale nebylo to tématem žádného jednání vedení TOP 09 a on sám se hlásí k tomu, že vidí své místo v pražském zastupitelstvu.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.