CZ EN

Dluhopisy pro domácnosti se neodkládají

„Přijdou až s důchodovou reformou“
Euro | 8.11.2010 | rubrika: Monitor | strana: 12

DLUHOPISY PRO DOMÁCNOSTI

Projekt dluhopisů, které by měl stát prodávat výhradně českým domácnostem, se zřejmě odkládá. Ministr financí Miroslav Kalousek totiž zvažuje, že by se retailové bondy navázaly na změny v penzijním systému. „Zvažují se možnosti propojení projektu s důchodovou reformou a probíhá intenzivní komunikace s Českou národní bankou a ostatními dotčenými subjekty o řešení technické infrastruktury a distribuce dluhopisů,“ sdělil týdeníku EURO Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.

Vzhledem k tomu, že start důchodové reformy je v nedohlednu a politická vyjednávání téměř nezačala, znamenal by takový krok výrazné zpoždění celého projektu. S plánem prodávat státní bondy přímo českým domácnostem přišel Kalouskův předchůdce Eduard Janota, který v něm viděl způsob, jak do děravé státní kasy přinést několik miliard korun. Janota přitom na reatilové bondy spěchal.

Situaci rozpočtu, kdy se zoufale hledala každá koruna, bylo totiž třeba řešit velmi rychle.

„Ministr financí projekt považuje za jednu z hlavních priorit, a proto i širší informační kampaň v této věci bude zahájena až po pečlivé přípravě celého projektu,“ ujišťuje Haas. Ministerstvu financí nyní zbývá dořešit několik technických věcí, které nestihl připravit Janota.

Jde především o to, kdo bude bondy prodávat, o což se už za působení Eduarda Janoty v ministerském křesle strhla velmi ostrá diskuse. Může jít o státní, ale i o soukromý subjekt. Ve hře je například Středisko cenných papírů nebo Česká pošta. Zatím je jasné pouze to, že stát nebude tyto bondy předčasně vykupovat, což Janota původně chtěl, a jejich výnos bude podléhat patnáctiprocentní dani.

Reakce MF:

Jedná se o jasnou dezinterpretaci. Skutečnost, že se uvažuje o propojení s důchodovou reformou neznamená, že dojde k první emisi až v okamžiku účinnosti důchodové reformy. Jedná se o čirou spekulaci paní redaktorky Pelantové, kterou si mohla ověřit přímým dotazem, což se však nestalo. Ministr financí rozhodně nechce projekt odkládat, považuje jej za jednu ze svých priorit, na projektu se intenzivně pracuje a předpokládáme, že první podrobnosti budou zveřejněny na počátku prosince. Financování deficitu ČR je zajištěno a hlavním důvodem projektu není „přinést do děravé kasy několik miliard korun“, ale diversifikovat strukturu věřitelů a dosáhnout toho, aby se podíl dluhopisů držených domácnostmi dostal na úroveň, která je běžná ve vyspělých státech.

Také je potřeba zmínit, že s touto myšlenkou přišel ministr Kalousek za svého prvního působení, nikoli ministr Janota.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.