CZ EN

Reakce Aleny Schillerové na tvrzení o údajném odmítnutí kompromisního požadavku MPSV na dofinancování sociálních služeb

Za kompromis bych považovala splnění alespoň některých úkolů, ke kterým Ministerstvo práce a sociálních věcí zavázala Sněmovna. Bohužel zatím paní ministryně pro rychlé řešení situace neudělala vůbec nic. Chybí relevantní analýza financování sociálních služeb v uplynulém období, tak v běžném roce, není náznak systémového řešení, paní ministryně odmítá vyhovět samosprávám a aktualizovat úhradovou vyhlášku, čímž kraje přicházejí o stovky milionů ročně. Nerozumím, proč MPSV stále na sociální služby nevyužilo okamžitě disponibilní nároky z nespotřebovaných výdajů, které má v současnosti k dispozici v objemu 2,3 mld. Kč. Nejsou čerpány ani dlouhodobě nespotřebované nároky z minulých let na investiční programy ve výši 3 mld. Kč.

Mrzí mě, že MPSV má evidentně zcela jiné priority před sociálními službami, byť je tato problematika v jeho výlučné kompetenci. Nápady na rozpouštění vládní rezervy na finančně zcela nepodložené, na vládni úrovni nevydiskutované a neustále se opakující a stupňující sliby paní ministryně Maláčové, nelze brát vážně. Jedná se o praxi neprofesionální, v historii nevídanou a z hlediska rozložení kompetencí mezi ministerstvy také naprosto absurdní. Povinnosti a zodpovědnost nelze přenášet z jednoho ministerstva na druhé podle toho, jak se to někomu zrovna hodí. Chtěla bych jasně říci, že jako ministryně financí na tyto pokusy o přenos zodpovědnosti nebudu přistupovat.

Alena Schillerová

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.