CZ EN

Česká republika má druhé nejlepší veřejné finance v EU

Eurostat potvrdil skvělou kondici českých veřejných financí v roce 2016 ve srovnání s ostatními státy Evropské unie. Podíl českého dluhu na HDP se podle něj snížil na 37,2 %, což Českou republiku v kombinaci s historicky rekordním přebytkovým hospodařením vládního sektoru řadí na druhé místo po Lucembursku.

„Od mého nástupu do funkce jsme snížili míru zadlužení České republiky o 7,7 procentního bodu. Bylo mou ambicí, abychom byli v evropském srovnání mezi pěti nejlépe hospodařícími zeměmi. Aktuální umístění je tak hezkou odměnou za naši usilovnou práci,“ hodnotí ministr financí Andrej Babiš.

Evropská komise tak potvrdila, že svou fiskální disciplínou patří Česká republika mezi naprosté evropské premianty. Skvělého výsledku jsme dosáhli nejen díky přebytkovému rozpočtu ve výši 61,8 miliardy korun, ale také aktivním řízením státního dluhu. Státní dluh se v roce 2016 snížil o 59,6 miliardy korun. Ministerstvo financí také stabilizovalo státní dluh zejména díky aktivnímu řízení hotovosti – neboli zapojování disponibilních prostředků úřadů, ministerstev a dalších vládních institucí. Podíl na dobrém hospodaření veřejných financí mají také obce a kraje.

Deficit a dluh sektoru vládních institucí (v % HDP):

 Graf - Deficit a dluh sektoru vládních institucí (v % HDP)

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.