CZ EN

MF je v roce 2016 připraveno maximálně využít historicky nejlepší emisní podmínky

Ministerstvo financí zveřejňuje Strategii financování a řízení státního dluhu České republiky na rok 2016. Díky záporným výnosům státních dluhopisů, kterých Česká republika v letošním roce poprvé od svého vzniku dosáhla, získal státní rozpočet od konce srpna dodatečné čisté příjmy ve výši cca 414 mil. Kč. Celková jmenovitá hodnota emise státních dluhopisů prodaných za záporný aukční výnos činila 98,9 mld. Kč při průměrném aukčním výnosu -0,25 % p. a. Ministerstvo financí hodlá historicky nejnižších výnosů státních dluhopisů se zápornými výnosy využívat i nadále, a to i k případnému předfinancování roku 2017.

Před vytvářením a kumulováním rezerv peněžních prostředků, jsou-li spojeny s úrokovými náklady, jednoznačně preferuji aktivní zapojování maxima volných prostředků státu do centrálního systému řízení likvidity. Jsem rád, že se to Ministerstvu financí pod mým vedením daří a nově zapojená likvidita mohla plně přebrat funkci dříve používané, nákladné rezervy. Nevyužít však stavu, kdy jsou věřitelé ochotni za to, že státu půjčují, platit, by ale bylo chybou,“ řekl ministr financí Andrej Babiš.

Přesto, že se v roce 2016 předpokládá posílení rezerv financování státního dluhu, očekávaný podíl státního dluhu na HDP ke konci roku 2016 oproti konci roku 2015 nevzroste. Celková potřeba financování v roce 2016 je plánována na úrovni 342,0 mld. Kč, což je o cca 64 mld. Kč méně než činil střednědobý výhled z loňského roku. Plán pracuje se schváleným schodkem státního rozpočtu ve výši 70,0 mld. Kč.

Ministerstvo financí plánuje vydávat státní dluhopisy převážně ve splatnostech do 10 let. Emise střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na domácím trhu je plánována v celkové jmenovité hodnotě minimálně ve výši 150,0 mld. Kč.

Zveřejněná Strategie financování a řízení státního dluhu České republiky na rok 2016 obsahuje základní rámec realizace financování státu a stanovuje výchozí limity a cíle pro jednotlivé sledované ukazatele portfolia státního dluhu pro rok 2016, včetně podrobnějšího popisu předpokládaného financování v prvním pololetí roku 2016.

Co se týče výdajů na obsluhu státního dluhu, je i pro rok 2016 plánován jejich pokles oproti předchozímu roku. V roce 2015 bylo dosaženo meziročního poklesu úrokových výdajů o 3,2 mld. Kč poté, co v roce 2014 byl zaznamenán pokles o 2,3 mld. Kč. To vše přispívá k lepšímu hospodaření státního rozpočtu.

Z důvodu ponechání možnosti pružné reakce na aktuální vývoj potřeby financování, předpokládané změny legislativního rámce, zejména co se týče řízení likvidity státní pokladny, a vývoj situace na finančních trzích bude uveřejněna v červnu roku 2016 aktualizace Strategii financování a řízení státního dluhu České republiky pro druhé pololetí s možností provádění také čtvrtletních aktualizací.

Související dokument:

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.