CZ EN

Představení návrhů opatření v daňové oblasti

První místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš dnes na tiskové konferenci představil návrhy daňových opatření, o kterých bude jednat s koaličními partnery. Byla mimo jiné představena plánovaná opatření proti daňovým únikům, která zefektivní práci zřizované skupiny pro boj s daňovými úniky.

„Boj s daňovými úniky je pro nás prioritou,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. „Navrhujeme zřízení centrálního registru bankovních účtů či zavedení elektronické evidence tržeb,“ dodal s tím, že mezi další opatření bude patřit rozšíření uplatnění mechanismu přenesení daňové povinnosti např. pro dodání mobilních telefonů, herních konzolí, tabletů a laptopů, kovů atd., vyšší zdanění hazardu, zdanění zahraničních provozovatelů loterií a další.

Byly představeny také návrhy směřující ke zlepšení fungování daňového systému a naplnění závazků vyplývajících z koaliční smlouvy, jako například opětovné zavedení slevy pro pracující důchodce, omezení výdajových paušálů a sleva na dani na druhé a další dítě. Jedním z dalších návrhů je zavedení třetí sazby daně z přidané hodnoty, která by se vztahovala na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu.

Projekt Jednoho inkasního místa bude odložen, avšak opatření zjednodušující správu daní, jako například zrušení nesystémových výjimek, zůstanou zachována. Jedná se zejména o harmonizace základů daní a pojistných, zrušení superhrubé mzdy a nahrazení druhou sazbou daně při současném zrušení 7% solidárního zvýšení.

K naplnění cílů v daňové oblasti byly zřízeny neformální pracovní skupiny a osloveny odborné komory a svazy, aby daňové změny směřovaly k trvalému a stabilnímu systému, na němž bude celospolečenská shoda.

Mgr. Marek Zeman
Ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace

Dokumenty ke stažení

Dokumenty ke stažení

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.