CZ EN

Podpis dohody o výměně informací v daňových záležitostech s Bahamským společenstvím

V minulých dnech byla v Nassau podepsána Dohoda mezi Českou republikou a Bahamským společenstvím o výměně informací v daňových záležitostech. Předmětem dohody je výměna informací vztahující se k veškerým platným daním stanoveným právními řády smluvních stran.

Přínosem uzavřené dohody je možnost dožádání příslušného orgánu smluvního státu o veškeré informace potřebné ke správnému zjištění, stanovení a zajištění úhrady daní. Informace získané na základě této dohody mohou být také využity v rámci odhalování daňové trestné činnosti jako tzv. operativní informace.

„Smlouvy s takzvanými daňovými ráji jsou důležitým nástrojem k odhalování daňové kriminality,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. „Jedná se o účinný nástroj, na jehož základě je možné prověřit, jestli příjem nebo majetek českých daňových subjektů byl řádně zdaněn,“ dodal s tím, že již nezáleží na tom, zda jsou potřebné informace v držení bank nebo jiných finančních institucí.

Česká republika tímto reaguje na nutnost posílení vzájemné výměny informací s jurisdikcemi s preferenčním daňovým režimem. Doposud bylo sjednáno třináct návrhů dohod o výměně informací. Dohoda s Bahamským společenstvím je zatím posledním z nich, která dospěla do fáze schvalovacího procesu nutného k ratifikaci prezidentem.

 

Mgr. Marek Zeman
Ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace

 

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář