CZ EN

Rozhodnutí mezinárodního tribunálu v žalobě Nomury proti ČR ve věci IPB

Dne 17. 3. 2006 rozhodl mezinárodní arbitrážní tribunál, že ČR způsobila v roce 2000 škodu bance Nomura. Od tohoto data se odvíjel proces stanovení výše škody, který byl minulý týden uzavřen.

Mezinárodní tribunál, který se zabýval žalobou Nomury proti ČR ve věci IPB, rozhodl v pátek 6. 6. 2008, že hodnota bývalé IPB byla v okamžiku převzetí ČSOB ve výši 34,2 mld. Kč.

Nomura žalovala ČR o 68 mld. Kč, české straně se podařilo v arbitráži snížit tuto částku na polovinu. Během arbitráže došlo k Dohodě o narovnání, kterou v listopadu 2006 uzavřela Vláda ČR s Nomurou. Součástí této dohody je redukční vzorec, který české straně omezil riziko platby do výše maximálně 7 mld. Kč.

Tato dohoda je platná a aplikována na částku 34,2 mld. Kč znamená povinnost zaplatit kompenzaci ve výši 2,8 mld. Kč plus úroky od roku 2000. Tato částka tak bude činit maximálně 3,7 mld. Kč.

ČSOB vždy argumentovala, že IPB v době převzetí neměla žádnou hodnotu. Arbitrážní tribunál nyní stanovil, že hodnota očištěné IPB byla 34,2 mld. Kč. Tuto částku bude ČR v arbitrážním řízení od ČSOB vymáhat.

Mgr. Ondřej Jakob,
tiskový mluvčí MF ČR

 

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.