CZ EN

Ministerstvo financí připravuje plán na sloučení výběru daní a veřejnoprávního pojistného

Ministerstvo financí tento týden na jednání vlády předkládá plán, podle kterého by byly sloučeny orgány daňové a celní správy a následně i výběr daní a pojistného na veřejnoprávní pojištění. V praxi by to znamenalo, že kompetence k výběru sociálního a zdravotního pojistného by byly z České správy sociálního zabezpečení a ze zdravotních pojišťoven převedeny na daňovou a celní správu. Materiál, který k tomu ministerstvo zpracovalo, navrhuje vypracovat plán postupu sloučení, který by zvolil nejefektivnější úpravu v oblasti výběru veřejných příjmů a organizaci institucí, které mají výběr těchto příjmů na starosti. 

Plán sloučení vychází ze skutečnosti, že každá instituce pověřená výběrem veřejných příjmů má některé funkce, které jsou společné všem z nich. Jde mj. o informační systém, majetkové vybavení, vymáhání, personalistika apod. Sloučením těchto institucí, které odpovídá doporučením Světové banky a OECD, by tak mohlo dojít k významným synergickým efektům a ke snížení provozních nákladů. Dalším výrazným přínosem by bylo celkové zlepšení výběru daní a pojistného a zvýšení efektivity a účinnosti kontroly a vymáhání nedoplatků. Tato změna by přinesla snížení administrativy i u plátců daní a pojistného, protože by pro ně v praxi znamenala nutnost kontaktu pouze s jediným úřadem.   

Jako první krok je navrhováno sloučení orgánů daňové a celní správy, které působí v rámci Ministerstva financí. Druhým krokem by pak bylo sloučení výběru daní a pojistného na veřejnoprávní pojištění. V praxi by to znamenalo převedení kompetencí k výběru pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a k výběru zdravotního pojistného (souhrnně je užíván pojem veřejnoprávní pojištění) na nově vzniklou soustavu orgánů. ČSSZ by při tom zůstala nadále zachována, výběr pojistného tvoří pouze menší část její agendy.

Předkládaným materiálem je navrhováno pověření Ministerstva financí vypracováním návrhu postupu sloučení, a to ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem zdravotnictví. V následném materiálu by pak měl být řešen případný hospodářský a finanční dosah navrhované právní úpravy na veřejné rozpočty, na podnikatelské prostředí a jeho další souvislosti.  

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.