CZ EN

Ministerstvo financí připravuje plán na sloučení výběru daní

Ministerstvo financí připravuje plán, podle kterého by  byly sloučeny orgány daňové a celní správy a výběr pojistného na zdravotní a sociální pojištění. „Určitě tak lze zjednodušit komunikaci občana se státem a zjednodušit daňová přiznání“, říká ministr financí Vlastimil Tlustý. Materiál, který k tomu ministerstvo zpracovalo a který bude předložen vládě ČR, navrhuje vypracovat plán postupu sloučení, který by zvolil nejefektivnější úpravu v oblasti výběru veřejných příjmů a organizaci institucí, které mají výběr těchto příjmů na starosti. 

Plán sloučení vychází ze skutečnosti, že každá instituce pověřená výběrem veřejných příjmů má některé funkce, které jsou společné všem z nich. Jde mj. o informační systém, majetkové vybavení, vymáhání, personalistiku apod. Sloučením těchto institucí, které odpovídá doporučením Světové banky a OECD, by tak mohlo dojít k významným synergickým efektům a ke snížení provozních nákladů. Dalším výrazným přínosem by bylo celkové zlepšení výběru daní a pojistného a celkové zvýšení efektivity a účinnosti kontroly a vymáhání nedoplatků. Tato změna by přinesla snížení administrativy i u plátců daní a pojistného, protože by pro ně v praxi znamenala nutnost kontaktu pouze s jediným úřadem.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.