CZ EN

Konzultační proces s odbornou veřejností a sociálními partnery - zahájení diskuse o výhodách a nevýhodách zavedení daňových asignací

Ministerstvo financí na základě úkolu vyplývajícího z plánu legislativních prací vlády vyzývá odbornou veřejnost i další sociální partnery k zasílání námětů a připomínek k možnosti zavedení daňových asignací do českého daňového systému. Těmito podněty se bude zabývat odborný tým a s autory návrhů a připomínek budou případně diskutovány, aby bylo dosaženo nejlepšího možného výsledku.

Termín pro předložení podnětů a připomínek je 31. červenec 2006. Podněty prosím zasílejte na e-mailovou adresu podatelna@mfcr.cz.

Zároveň jsou vyzývána širší seskupení neziskových organizací (svazy, asociace apod.) či jejich zastřešující orgány, aby v případě zájmu nominovaly do 10. června 2006 své zástupce do pracovní skupiny k této problematice. Kontaktní adresa pro nominace je podatelna@mfcr.cz.

 

Co to jsou daňové asignace?

  • Daňové asignace jsou nástrojem, který umožňuje daňovým poplatníkům určit, na jaké účely nebo jakým institucím bude převedena část (např. 1 či 2 %) jimi odvedené daně z příjmů - obvykle daně z příjmů fyzických osob.
  • Existuje více variant, jak lze konstruovat systém daňových asignací – od možnosti, kdy přímo poplatníci posílají část své daně oprávněným příjemcům (tj. neziskovým organizacím) a daňová správa ex post kontroluje správnost celé procedury na základě poplatníkem poskytnutých dokladů po možnost, kdy poplatník určuje, komu má daňová správa převést část jím placené daně.
  • Daňové asignace byly v posledních deseti letech zavedeny v některých nových členských státech EU (např. Slovensko, Maďarsko, Litva, Polsko), z vyspělejších zemí existují např. v Itálii či Španělsku, kde jsou však určeny pouze k financování katolické církve případně jiných církví.
Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.