CZ EN

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony

Ministerstvo financí předložilo dne 6. srpna 2010 do vnějšího připomínkového řízení návrh zákona, kterým se mění zákon č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.

Návrh zákona souvisí s členstvím České republiky v Evropské unii a odráží přijetí nové směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2009/65/ES, o koordinaci právních a správních předpisů týkajících se subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (známou pod anglickou zkratkou „UCITS IV“) a 4 evropských legislativních aktů, které UCITS IV provádějí.

Nová právní úprava má v návaznosti na evropské právo upravit právní rámec pro přeshraniční splynutí a sloučení standardních fondů, přeshraniční obhospodařování standardních fondů a zakotvit strukturu řídícího standardního fondu (master fund) a podřízených standardních fondů (feeder funds). Náměstkyně ministra Klára Król k tomu dodává: „Smyslem struktur master-feeder je připuštění tzv. poolingu obhospodařovaného majetku. Tím se řídicímu fondu umožní dosáhnout výhodnějších cen plynoucích z úspor z rozsahu, z čehož budou následně těžit také podřízené standardní fondy v podobě nižších nákladů.“.

Návrh adaptuje rovněž český právní řád na evropské nařízení stanovící strukturu a obsah tzv. sdělení klíčových informací. „Cílem je zlepšení způsobu informování investorů o rizicích, nákladech a očekávaných výsledcích při investování do standardních fondů. Investorovi v každé členské zemi budou příslušné informace poskytovány ve stejném formátu a obsahu, jen v jiném jazyce, což jim umožní lepší možnost srovnání“, vysvětluje náměstkyně Król.

Návrh zákona dále obsahuje netranspoziční revizi. Hlavní cílem této novelizace je dílčími zásahy posílit fungování českého kapitálového trhu v oblasti kolektivního investování.

Za účelem zajištění včasného zapracování novely směrnice o prospektu, doznávají změn také ustanovení zákona o podnikání na kapitálovém trhu upravující veřejnou nabídku a prospekt cenných papírů.

Odborné veřejnosti se pro informaci předkládají příslušné materiály ve verzi předložené do vnějšího připomínkového řízení. Případná vyjádření k návrhu zákona lze zaslat do 3. září 2010, na elektronickou adresu kapitalovy.trh(zavináč)mfcr.cz.

Dokumenty ke stažení

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.